Wybrani partnerzy Ubera już mogli przetestować rozwiązanie w ramach pilotażu. Otrzymanie certyfikatu Głównego Urzędu Miar było niezbędne do wprowadzenia rozwiązania na szeroką skalę. Przypomnijmy, że wirtualne kasy fiskalne to kasy fiskalne online w postaci oprogramowania. Dzięki nim, kierowcy nie będą musieli wozić osobnych urządzeń do drukowania paragonów. Parę dni temu certyfikat z GUM otrzymał także Bolt.

W trakcie pilotażu kursy wykonywane przez przewoźników z wykorzystaniem aplikacji Uber były przekazywane do prototypowego systemu, który umożliwiał wystawienie testowego paragonu w postaci elektronicznej (e-paragon). Ten z kolei był dostarczany m.in. do Ministerstwa Finansów. Po pomyślnym zakończeniu okresu testowego rozwiązanie Uber oraz Elzab uzyskało właśnie certyfikację Głównego Urzędu Miar.

Wirtualne kasy fiskalne w Uberze

– W dniu 28 grudnia Główny Urząd Miar pozytywnie zaopiniował wirtualną kasę, która powstała we współpracy z firmą Elzab. Wdrożenie certyfikowanej kasy to ostatni krok na drodze do spełnienia wymogów reformy sektora przewozu osób. Mijający rok był trudny dla całej branży, ale cieszymy się, że mimo wielu wyzwań jesteśmy w pełni przygotowani na rozpoczęcie 2021 roku – Michał Konowrocki, Dyrektor Zarządzający Uber Poland Sp. z o.o.

Certyfikacja rozwiązania stworzonego przez firmy Elzab i Uber jest zwieńczeniem wielu miesięcy prac nad dostosowaniem do nowych wymogów wynikających z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Zarówno pod kątem uzyskania licencji na pośrednictwo w przewozie osób, jak i pomocy partnerom – przewoźnikom w ukończeniu procesu licencjonowania. Jednym z wymogów, niezbędnym, aby legalnie świadczyć usługi, było realizowanie pośrednictwa w przewozie osób przez polską spółkę, z czego wynikają konsekwencje podatkowo-prawne dla pośredników.

/Fintek.pl