To nie jest jedyne tego typu rozwiązanie dostępne w PKO Banku Polskim. Poza zniesieniem opłaty za szybki przelew do Kredobanku czy wprowadzeniem opcji języka ukraińskiego w aplikacji IKO, instytucja zajęła się ostatnio także wymianą waluty. Od 25 marca, w 52 wybranych oddziałach banku, obywatele Ukrainy mogą wymienić na złote do 10 tys. hrywien.

PKO BP otwiera specjalny punkt na PGE Narodowy

Od soboty, 26 marca, na stadionie działać zacznie 16 stanowisk, na których doradcy pomogą w założeniu konta obywatelom Ukrainy PKO Konto bez Granic.  Wraz z kartą i dostępem do rachunku przez internet, dla nowych klientów oferowane jest bezpłatne prowadzenie rachunku przez 12 miesięcy od dnia jego otwarcia.

Od teraz obywatele Ukrainy mogą nie tylko wystąpić o nadanie numeru PESEL na PGE Narodowy, ale również założyć konto w PKO Banku Polskim i złożyć wniosek w ZUS o świadczenia dla rodziny. Aby to zrobić potrzebny jest uprzednio numer rachunku bankowego w Polsce i to zamierza wykorzystać PKO BP.

Procedura założenia konta jest bardzo prosta. Obywatel Ukrainy powinien posługiwać się paszportem zagranicznym lub posiadać ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej (paszport wewnętrzny wydawany od 2016 r.). Zadziała także dowód osobisty kraju Unii Europejskiej lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Możliwe będzie także założenie konta czasowego na podstawie dokumentów takich jak powiadomienie o nadaniu PESEL, Karty Polaka, czy zaświadczenia z konsulatu potwierdzającego tożsamość. W przypadku takich dokumentów konto będzie funkcjonowało tylko przez rok w ograniczonym zakresie.

Chodzi tu m.in. o miesięczny limit obciążeń na rachunku czy roczne limity wpływów. Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.

Zdjęcie: Arne Müseler / www.arne-mueseler.com / właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępnia je na poniższej licencji – CC-BY-SA-3.0