Projekt wymiany hrywien na złote to efekt porozumienia zawartego przez NBP z Narodowym Bankiem Ukrainy. Operacyjnie realizacją skupu hrywien zajmie się PKO Bank Polski, który uruchomi w wybranych placówkach możliwość wymiany ukraińskiej waluty.

— Wymiana hrywien przywiezionych w gotówce przez uchodźców uciekających z Ukrainy stała się pilnym do rozwiązania problemem. We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim nasz bank oferuje rozwiązanie, które pomoże uchodźcom i ułatwi im pobyt w Polsce — podkreśla Iwona Duda, Prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Ukraińcy wymienią hrywny na złote w oddziałach PKO BP

Na początek bank udostępni możliwość wymiany w 52 wybranych oddziałach, docelowo opcja ta ma być dostępna w 100 placówkach. Do przeprowadzenia transakcji potrzebny jest jedynie ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, albo ukraiński paszport zagraniczny.

Do wymiany będą przyjmowane banknoty o nominałach od 100 do 1000 UAH. Jedna osoba może dokonać kilku transakcji, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. Przeliczenie następować będzie po kursie ustalonym przez bank centralny Ukrainy.

Klienci z Polski nie powinni obawiać się dodatkowych kolejek w placówkach banku. PKO BP zapewnia, że w każdym z oddziałów wydzielone będą specjalne stanowiska, przeznaczone wyłącznie do obsługi wymiany hrywien. Ma to pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.

Jest to kolejne już przedsięwzięcie PKO Banku Polskiego, które ma na celu rozszerzenie dotychczasowych udogodnień dla obywateli Ukrainy. Trwają także prace nad ukraińską wersją językową serwisu internetowego iPKO, który od niedawna dostępny jest również w języku angielskim.