W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 14 osób, w tym 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą. Wśród zabezpieczonego mienia znalazły się m.in. złoto, pieniądze w różnych walutach oraz środki na rachunkach bankowych o łącznej wartości ponad 19 mln PLN.
Udzielali pożyczek bez zezwolenia
Policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie całego kraju, dokonującej przestępstw lichwy poprzez świadczenie usług pożyczkowych pomimo braku wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych, a następnie żądaniu od klientów uiszczenia kosztów pozaodsetkowych w wysokości co najmniej dwukrotnie przekraczającej ich dozwoloną maksymalną wartość.
Wykonane w sprawie czynności służbowe funkcjonariuszy CBŚP i KAS, przy współpracy z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej, pozwoliły na uzyskanie materiału dowodowego, pozwalającego na ustalenie i zatrzymanie osób podejrzanych o nielegalną działalność.
W wyniku realizacji przeprowadzonej w pierwszej połowie listopada 2024 r., funkcjonariusze Zarządu w Radomiu CBŚP i mazowieckiej KAS zatrzymali 14 osób podejrzanych, z czego większość o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 3 osoby podejrzane o kierowanie tą grupą. Ponadto na terenie 7 województw przeprowadzono czynności procesowe, w wyniku których ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy związany z działalnością zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych, uczestniczących w przestępczym procederze.
Oszuści zatrzymani przez policję
W toku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych jednego z liderów grupy ujawniono i zabezpieczono złoto inwestycyjne oraz złote monety kolekcjonerskie o szacunkowej wartości około 1 mln PLN, a także pieniądze w różnych walutach, również o wartości blisko 1 mln PLN.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokad na rachunkach bankowych lidera grupy jak również trzech spółek prawa handlowego, powołanych i wykorzystanych w celu dokonania przedmiotowych przestępstw na kwotę blisko 8 mln PLN, a łączne zabezpieczenie mienia zastosowane przez prokuratora opiewa na kwotę przeszło 19 mln PLN.
Zatrzymane osoby usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.