Pomysł sprawców przestępstwa polegał na wyłudzeniu pełnych danych kart płatniczych od kierowców chcących uiścić opłatę za parking na terenie centrum Krakowa. Kierowcy poprzez zeskanowanie za pomocą np. telefonu komórkowego kodu QR, umieszczonego na parkometrze, byli przekierowywani na stronę internetową zawierającą logo miasta Krakowa. Tam podawali dane swoich kart płatniczych, które odczytane przez przestępców, były wykorzystywane do nielegalnych płatności.

Wyłudzali dane z kart za pomocą złośliwych kodów QR

Policjanci z Krakowa w wyniku prowadzonych czynności, w kilka godzin od uzyskania informacji o nietypowym „ataku” ustalili tożsamość i miejsce przebywania osób odpowiedzialnych za to oszustwo.

W dniu 13 lipca 2023 roku w godzinach wieczornych, policjanci z Komisariatu I Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami z Zarządu w Krakowie CBZC zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz kobietę w wieku 21 lat podejrzewanych o opisane wyżej przestępstwa.

W ramach czynności procesowych zabezpieczono sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw w postaci telefonów komórkowych, elektronicznych nośników pamięci, kart SIM, komputery oraz przygotowane naklejki z kodami QR. Na miejscu prowadzonych czynności ujawniono ponadto susz roślinny marihuany, a także znaczą sumę pieniędzy w walutach obcych.

Dwóm zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z oszustwem i nielegalnym posiadaniem środków odurzających. Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni przyznali się do wszystkich zarzucanych im wyżej wymienionych czynów zabronionych.  Wobec mężczyzn Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

To kolejna głośna sprawa związana z wyłudzaniem danych. Kilka dni temu pisaliśmy o zatrzymaniach w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która uzyskiwała bezprawne dostępy do rachunków bankowych za pomocą duplikatów kart SIM. Straty są szacowane na ponad 20 mln PLN.