Członkowie grupy działali w okresie od 2018 do 2021 roku na terenie całego kraju.Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd, co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej – wyjaśnia prokuratura z Poznania.

Okradali klientów banków za pomocą duplikatów kart SIM

Następnie cyberprzestępcy wprowadzali w błąd pracowników banków, co do tożsamości osób podających się za właścicieli tych rachunków. Po bezprawnym pozyskiwaniu, względnie zmianie loginów i haseł dostępowych do rachunków pokrzywdzonych, uzyskiwali dostęp do wskazanych kont bankowych, co skutkowało przejmowaniem zgromadzonych na nich pieniędzy.

Tak uzyskane kwoty pieniężne trafiały następnie na konta bankowe kontrolowane przez sprawców i przeznaczane były, między innymi, na zakup obcych walut, złota oraz wartościowego sprzętu elektronicznego.

W dniu 20 czerwca 2023 r., na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w śledztwie kolejną osobę podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do rachunków bankowych pokrzywdzonych w celu bezprawnego wyprowadzenia z tych rachunków środków pieniężnych.

Straty szacowane na ponad 20 mln PLN

W toku wykonywanych czynności w pomieszczeniach u zatrzymanego mężczyzny zabezpieczono m.in. dokumenty potwierdzające wpłaty środków pieniężnych i wydania w zamian środków w postaci kryptowalut, sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych, a także liczarkę do banknotów.

Wobec zatrzymanego mężczyzny, po wykonaniu z jego udziałem czynności procesowych w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w  postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy – czytamy w komunikacie.

Na mieniu podejrzanego dokonano także zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę przekraczającą 100 tysięcy złotych. W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu śledztwa do dnia dzisiejszego ustalono ponad 50 pokrzywdzonych, na szkodę których powstały straty w łącznej kwocie przekraczającej 20 milionów złotych.

W chwili obecnej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany jest wobec 7 osób, a w całym postępowaniu występuje 16 podejrzanych. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Postępowanie ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.