W dniu 8 lipca UniCredit przekazał, że w ramach zakończonego wezwania inwestorzy zaoferowali akcje odpowiadające 17,6 proc. kapitału Commerzbanku. Po doliczeniu udziałów posiadanych wcześniej oraz instrumentów finansowych umożliwiających objęcie kolejnych akcji, włoski bank kontroluje już 47,59 proc. kapitału niemieckiej instytucji, co przekłada się na 49,65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Walka o Commerzbank trwa od dwóch lat

Próba przejęcia kontroli nad Commerzbankiem od dawna budzi sprzeciw zarówno władz samego banku, jak i niemieckiego rządu. Władze w Berlinie od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku pozostają jednym z największych akcjonariuszy banku. Wówczas państwo przeznaczyło ponad 18 mld euro na ratowanie Commerzbanku, obejmując znaczący pakiet akcji. W kolejnych latach udziały były stopniowo sprzedawane i obecnie niemiecki rząd posiada około 10 proc. akcji.

W czerwcu Niemiecka Agencja Finansowa, zarządzająca państwowym pakietem akcji, odrzuciła propozycję przejęcia Commerzbanku przez UniCredit. Uzasadniono to zbyt niską ofertą, która nie przewidywała odpowiedniej premii za przejęcie. Niemieckie władze wielokrotnie deklarowały również, że zależy im na utrzymaniu niezależności Commerzbanku i krytykowały sposób prowadzenia całej transakcji przez włoską grupę.

Choć UniCredit jest coraz bliżej zdobycia kontroli nad Commerzbankiem, zakończenie całego procesu nie będzie łatwe. Sektor bankowy podlega ścisłemu nadzorowi regulatorów, dlatego ewentualne przejęcie będzie wymagało nie tylko zgromadzenia odpowiedniego pakietu akcji, ale również współpracy z niemieckimi władzami – zwraca uwagę serwis Bankier.pl.

Do przeprowadzenia pełnej fuzji włoski bank potrzebuje 75 proc. akcji Commerzbanku. Reuters informował, że dzięki transakcjom swapowym UniCredit może stosunkowo szybko zwiększyć swój udział do około 59 proc. Pozostałe akcje musiałby jednak pozyskać od inwestorów obecnych na rynku, prawdopodobnie oferując wyższą cenę.

Obecna kapitalizacja Commerzbanku wynosi około 41,6 mld euro, podczas gdy wartość rynkowa UniCredit sięga niemal 136,7 mld euro.

Dla polskich klientów i inwestorów najważniejsze jest to, że Commerzbank posiada blisko 69 proc. akcji mBanku. Obecna wartość tego pakietu wynosi około 29,4 mld zł. Jeżeli UniCredit ostatecznie doprowadzi do przejęcia niemieckiego banku, stanie się jednocześnie dominującym akcjonariuszem mBanku.