Reklama na Facebooku informuje o sprzedaży w ramach loterii robota kuchennego Monsieur Cuisine, marki Silvercast (potocznie nazywanego Lidlomix) za 8,99 PLN. Niska cena rzekomo spowodowana jest procesem sądowym z firmą Thermomix – jest to nieprawda. Kliknięcie w link i podanie danych karty płatniczej grozi utratą 300 PLN miesięcznie.

CyberRescue przypomina, że podejrzanie korzystne oferty są zazwyczaj oszustwem. Przed przystąpieniem do akcji promocyjnej należy ją zweryfikować na oficjalnej stronie producenta lub dystrybutora danego produktu.

Nowa metoda oszustwa na Facebooku

Co w przypadku włączenia płatnej subskrypcji? Na samym początku należy wyzerować limity na transakcje internetowe na karcie oraz zastrzec ją w swoim banku. Niezbędny będzie również kontakt z usługodawcą, u którego została włączona cykliczna opłata. Koniecznie trzeba poprosić o dezaktywowanie usługi subskrypcji, a także usunięcie wszystkich danych osobowych.

Próbujmy również wyegzekwować od usługodawcy zwrot pobranych środków, a przede wszystkim zachować ostrożność, gdy jesteśmy proszeni o podanie danych do karty płatniczej – doradza CyberRescue.

Kilka dni temu CyberRescue ostrzegało przed innym oszustwem, którego skutkiem również jest aktywacja płatnej subskrypcji. Ofiary otrzymują wiadomość e-mail z informacją o konieczności weryfikacji danych do konkretnego dnia, aby otrzymać przesyłkę. Po podaniu danych można stracić 24.50 EUR co 2 tygodnie.