Temat kryptowalut wciąż rozbudza duże emocje, zresztą nic w tym dziwnego. W sieci roi się od opowieści osób, które zainwestowały drobną kwotę i stały się milionerami w ciągu tygodnia. Kto nie chciałby powtórzyć takiego wyczynu? Oszuści również zdają sobie z tego sprawę i regularnie próbują wyłudzać oszczędności internautów.
Pamiętaj: Nie wszystko złoto, co się świeci
Oszuści mogą kontaktować się telefonicznie, próbując naciągnąć nas na większą kwotę. Zazwyczaj jednak wystarczy rejestracja na stronie, wpłata środków lub pobranie aplikacji. Niektóre z powyższych są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zamiast programu brokerskiego, cyberprzestępcy instalują pulpit zdalny, co daje im pełny dostęp do naszego komputera.
— Obiecywali, że w ciągu tygodnia zamienię tysiąc-dwieście złotych na dwadzieścia cztery tysiące! Pomyślałam, że jeśli gwarantują taki zwrot, to chętnie w to pójdę. Kliknęłam link i podałam swoje dane do kontaktu. Niedługo po tym zadzwonił do mnie bardzo uprzejmy Pan, zachęcając do jeszcze większej wpłaty. Nie zgodziłam się na to i wpłaciłam tyle, ile wymagali w wiadomości. Gdy zauważyłam, że mój kurs spada, szybko chciałam wypłacić środki, ale nie mogłam tego zrobić. Przestałam też dostawać odpowiedzi na moje pytania i zorientowałam się, że najwyraźniej dałam się wmanewrować w oszustwo– relacjonuje Pani Renata, cytowana w komunikacie CyberRescue.
Czy to znaczy, że nie warto inwestować w kryptowaluty?
I tak i nie. Zawsze warto pamiętać o tym, że jest to rynek, na którym dochodzi do wielu nadużyć. Zarówno USA jak i Wielka Brutania przymierzają się powoli do uregulowania tego sektora i wprowadzenia silnego nadzoru. Więcej o statusie kryptowalut w Polsce możecie przeczytać tutaj.
— Nawet NBP i Komisja Nadzoru Finansowego, czyli najważniejsze polskie filary sektora finansowego, ostrzegają przed jakimikolwiek inwestycjami w kryptowaluty. Wirtualne waluty nie są emitowane i gwarantowane przez Bank Centralny, a także nie są prawnym środkiem płatniczym. Rynek kryptowalut jest też bardzo zmienny, ze względu na ogromną dynamikę kursu. To dlatego inwestowanie w kryptowaluty jest bardzo ryzykowne. – podpowiada Klaudia Brzezińska z Cyberrescue.
Co robić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?
Przede wszystkim, zgłoś się na policję i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Skontaktuj się również ze swoim bankiem i spróbuj zareklamować transakcję. Jeśli użyłeś karty, żeby wpłacić środki na konto oszustów, postaraj się o reklamację typu chargeback. Konieczeni zweryfikuj też dane, które podałeś przestępcom.
Jeśli wysłałeś im np. zdjęcie dowodu, powinieneś go jak najszybciej zastrzec. Do CyberRescue, miesięcznie zgłaszają się setki poszkodowanych osób – oszukanych właśnie przy inwestycjach na rynku kryptowalut. Niektórym Klientom udaje się odzyskać środki, inni niestety nie mają tyle szczęścia. Bądźcie czujni!