Z kolei w Warszawie, dzięki rozwiązaniu Mennicy Polskiej, płatność BLIKIEM zrealizujemy w automatach stacjonarnych oraz mobilnych, zainstalowanych  w autobusach i tramwajach. We wszystkich wskazanych lokalizacjach rozpoczęto również akceptację transakcji kartami Diners/Discovery.

Nowa forma płatności za bilet komunikacji miejskiej

Wdrożenie Mennicy Polskiej umożliwi pasażerom transportu publicznego zakup biletu z wykorzystaniem BLIKA zbliżeniowego. Dotyczy to Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska i Łodzi. W tych lokalizacjach opcja będzie dostępna w kasownikach mobilnych, działających w ramach Open Payment System (OPS), jak również w tradycyjnych biletomatach. Kolejne wdrożenia usługi w ramach OPS są zaplanowane w najbliższym czasie we Włocławku i Jaworznie – czytamy w komunikacie.

W przypadku Warszawy płatności z wykorzystaniem nowej formy regulacji należności za przejazd będą dostępne w automatach mobilnych, zainstalowanych w autobusach i tramwajach, jak również w automatach stacjonarnych.

W celu zakupu biletu z użyciem BLIKA zbliżeniowego wystarczy aktywować taką opcję w aplikacji bankowej. Telefon, z którego korzystamy, powinien być także wyposażony w technologię NFC lub HCE. To obecnie standard w nowoczesnych aparatach dostępnych na rynku.

Jak zapłacić za bilety zbliżeniowym BLIKIEM?

Po wybraniu biletu i przejściu do płatności, przykładamy odblokowany telefon do czytnika w automacie mobilnym bądź stacjonarnym. Transakcja zostanie automatycznie zatwierdzona, bez konieczności logowania się do aplikacji bankowej czy wpisywania jednorazowego kodu, jak ma to miejsce w przypadku z tradycyjnego BLIKA. Warunkiem bezpieczeństwa takiej płatności, jak każdej innej realizowanej telefonem zbliżeniowo, jest konieczność podania hasła lub kodu w celu odblokowania smartfona, bądź zastosowanie ochrony z użyciem rozwiązań biometrycznych, takich jak odcisk palca czy identyfikacja twarzy

W sytuacji, gdy na telefonie używamy jednocześnie innego systemu płatności, jak na przykład Google Pay bądź Apple Pay, wystarczy w ustawieniach zmienić domyślny sposób regulacji należności na BLIK zbliżeniowy.

Możliwość opłacenia przejazdu środkami komunikacji miejskiej z użyciem BLIKA zbliżeniowego to nie jedyne z nowych wdrożeń Mennicy Polskiej. Od maja, oprócz dotychczas akceptowanych kart Visa oraz Mastercard, transakcji zakupu biletu będą mogli dokonać także posiadacze kart Diners/Discovery.