Zgodnie z zapowiedziami początkiem października w Lublinie wprowadzono nowy system pobierania opłat za bilety w komunikacji miejskiej.

Pasażerowie mogą korzystać już z nowych kasowników EMV z płatnością zbliżeniową. By dokonać za ich pomocą zakupu biletu należy na ekranie dotykowym wybrać typ i liczbę biletów. Kolejnym krokiem jest dokonanie płatności zbliżeniowej przez przyłożenie karty płatniczej do czytnika.

Wystartował system Lubika

Od 1 października za pomocą aplikacji mobilnej Lubika możliwy jest zakup biletów, w tym skorzystanie z taryfy przystankowej. Aplikacja została póki co udostępniona posiadaczom telefonów z Androidem, można ją pobrać ze sklepu internetowego Google Play. Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) poinformował, że aplikacja nadal czeka na udostępnienie w App Store – docelowo będą mogły z niej skorzystać również osoby posiadające sprzęt z systemem iOS.

ZTM poinformował również, że na dzień 4 października było już 10 tysięcy nowych użytkowników systemu Lubika, a kasownik EMV obsłużył z kolei 1600 płatności zbliżeniowych.

W aplikacji Lubika udostępniono również takie funkcje jak planer podróży, kalkulator ceny biletu okresowego, dostęp do historii zakupów, sprawdzenie ważności biletu, a także samodzielne wygenerowanie faktury.

Taryfa przystankowa

W Lublinie pojawił się również nowy rodzaj taryfy (obok biletów okresowych i czasowych) – taryfa przystankowa. Pasażer płaci tylko za przejechaną liczbę przystanków.  Jest to rozwiązanie typu check in/check out, w związku z tym wymaga rejestracji początku podróży oraz jej końca.

Sposobem dokonania rejestracji jest zeskanowanie QR kodu udostępnionego na ekranie kasowników w pojazdach komunikacji miejskiej. Opcjonalnie rejestracja jest możliwa dzięki zeskanowaniu qr kodu lub Tagu NFC z naklejek, którymi oklejono przestrzeń pasażerską autobusów i trolejbusów. Innym sposobem, który umożliwia rejestrację początku podróży jest wpisanie ręczne w aplikacji Lubika numeru bocznego pojazdu.

Wprowadzenie nowego systemu biletowego, który umożliwia pasażerom zakup biletów zbliżeniowo przy użyciu kasownika planuje również Bielsko-Biała, przy czym pierwszy przetarg rozpisany w lipcu br. na dostawę tego typu rozwiązania został unieważniony.