Nowe badanie brytyjskiego organu branżowego Innovate Finance pokazuje, że w pierwszej połowie 2023 roku w sektor FinTech zainwestowano łącznie 27,3 mld USD w 1711 transakcjach, co daje spadek o 14% w porównaniu do drugiej połowy 2022 roku.
W samej Wielkiej Brytanii łączna kwota pozyskanych środków osiągnęła 2,9 mld dolarów, co stanowi spadek o 37% w porównaniu do drugiej połowy zeszłego roku.
Inwestorzy najchętniej inwestują w większe fintechy
Niemniej jednak, pomimo niekorzystnych warunków gospodarczych, średnia wielkość transakcji w sektorze FinTech konsekwentnie rosła w ostatnich latach. W pierwszej połowie 2023 roku średnia wielkość transakcji wyniosła około 15,9 mln USD, czyli mniej więcej tyle samo, co 16,5 mln dolarów w 2022 roku. To jednak znacznie powyżej średniej sprzed pandemii COVID-19, wynoszącej 12,6 mln USD.
Inwestycje VC na późniejszym etapie stanowiły większość kapitału – około 70% całości, w porównaniu do 54% w całym 2022 roku. Inwestycje w fazie seed były największe pod względem liczby (31% całości), ale stanowiły tylko 6% zainwestowanego kapitału, w porównaniu z 9% w całym 2022 roku. Trend ten dość jasno wskazuje na ostrożność inwestorów, przez którą wolą oni lokować swój kapitał w uznanych fintechach.
Jeśli chodzi o poszczególne gałęzie sektora FinTech, to inwestorzy są wciąż najbardziej skłonni do inwestycji w fintechy B2B. Zainteresowanie pojawia się także w przypadku produktów ESG, ClimateTech, zarządzania majątkiem, czy sztucznej inteligencji.
Obejrzyj także nasz cykl podcastów wideo o aniołach biznesu My Business Angel Way.