Fundusz Inovo III zainwestuje łącznie w 20-30 spółek, inwestując od ok. 2 do ok. 20 mln PLN. Inovo VC inwestuje przede wszystkim na etapie Seed, ale okazjonalnie może wziąć udział w rundach pre-seed i Seriach A – czytamy w komunikacie.

O planach Inovo VC na uruchomienie trzeciego funduszu pisaliśmy już w zeszłym roku. Teraz grupa poinformowała o zamknięciu procesu pozyskiwania kapitału, dzięki której będą mogli rozpocząć inwestycje w startupy z regionu CEE.

Kolejny fundusz Inovo VC celuje w startupy z CEE

Teraz do prywatnych Limited Partners dołączyli inwestorzy instytucjonalni, którzy zapewniają ok. 40% wartości aktywów funduszu (AUM). Wśród nich są IFC, Europejski Fundusz Inwestycyjny i PFR Ventures.

IFC – członek Grupy Banku Światowego – jest największą globalną instytucją rozwojową skoncentrowaną na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących. Organizacja zainwestowała 15 mln EUR, a Inovo to pierwsza inwestycja IFC w fundusz VC w Europie Środkowo-Wschodniej, po ponad 20 latach wspierania funduszy private equity w regionie. IFC pomoże funduszowi w stworzeniu i wdrożeniu strategii ESG, w zgodzie z międzynarodowymi standardami.

Zespół Inovo VC poszukuje startupów z całej Europy Środkowo-Wschodniej, a także founderów, którzy wywodzą się z regionu, ale budują biznesy w innych miejscach świata. W obszarze zainteresowania funduszu są spółki, które mają potencjał, by podbić globalne rynki i osiągnąć w ciągu kilku lat przychody na poziomie 100 mld USD.

Inovo to fundusz generalistyczny, ale jego zespół inwestycyjny ma szczególne umiejętności w obszarach takich jak digital health (Inovo zainwestowało w Infermedica, Jutro Medical, uPacjenta, Index Health), narzędzia dla programistów (Spacelift, Archbee) oraz AI i uczenie maszynowe (Zowie, Pathway, Quantum Boost, AI Clearing).

Wcześniejsze sukcesy inwestycji

Doświadczenie zespołu, kierowanego przez partnerów – Tomasza Świebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza – mają potwierdzać wyniki spółek portfelowych z dwóch pierwszych funduszy. Inovo VC inwestowało też ramię w ramię w najlepszymi międzynarodowymi funduszami, takimi jak Andreessen Horowitz, należący do Google’a Gradient Ventures, Insight Partners, Point Nine capital, czy Tiger Global Management.

Spośród 30 spółek portfelowych Inovo VC, 6 przekroczyło już wycenę 100 mln EUR: Booksy – marketplace SaaS dla sektora health & beauty, Infermedica – technologia wykorzystująca AI do wstępnej diagnozy medycznej, Packhelp – producent spersonalizowanych opakowań, Preply – globalny marketplace do nauki języków, Spacelift – platforma automatyzująca zarządzanie serwerami w chmurze oraz Tidio – live chat, chatboty i narzędzia marketingowe dla małych i średnich firm.

Ponad 65% kapitału zainwestowanego w Inovo Fund III przez prywatnych inwestorów pochodzi od LPs, którzy dołączyli już do poprzednich funduszy. W gronie prywatnych inwestorów znajdują się m.in. europejskie family offices i polscy przedsiębiorcy z sektora technologii. Wśród nich Rafał Brzoska, założyciel i CEO InPost, Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake, oraz Aternus Investment Group, należąca do braci Wałach, założycieli firmy z sektora ochrony zdrowia Walmark.