W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku Bitcoin zwiększył swój udział w rynku kryptowalut z 40,4% do 50,5%. Z innych kryptowalut tylko Ethereum (ETH) zanotował niewielki wzrost z 18,5% do 19,5%, a Ripple (XRP) utrzymał swój udział na poziomie 2,1%. Wszystkie inne główne kryptowaluty zanotowały spadki.

Jak zwraca uwagę Binance Research, inwestycja w Bitcoina w pierwszej połowie 2023 roku mogła przynieść 87,7% stopę zwrotu.

Rajd USDT i stabilny wzrost DeFi

Pierwsza połowa tego roku przyniosła też interesujące wydarzenia w sektorze stablecoinów i DeFi. Rynek stablecoinów, czyli stabilnych monet cyfrowych powiązanych z tradycyjnymi walutami, surowcami, innymi kryptowalutami lub algorytmami stabilizującymi, zanotował wyraźną utratę wartości, bo aż o 7%.

Aktualna kapitalizacja tego rynku to 128.1 miliardów USD. Najlepszym stablecoinem w tym okresie okazał się USDT (powiązany z dolarem amerykańskim), którego udział w rynku wzrósł z 43,6% na początku roku do 65%, a kapitalizacja osiągnęła wartość 83.3 miliarda USD.

Z kolei pierwsza połowa roku na rynku DeFi (Decentralized Finance) minęła pod znakiem stabilnego wzrostu, a DeFi TVL, czyli całkowita wartość zablokowana w zdecentralizowanych protokołach finansowych (jak platformy pożyczkowe, DEX-y i platformy stakingu) wzrosła o 16.7% do 44.2 miliardów USD. Binance Research przewiduje, że wartość DeFi TVL do 2030 roku wzrośnie ponad pięciokrotnie, do poziomu 231.2 miliardów USD.

NFT, gaming i metaverse

W pierwszej połowie 2023 roku tokeny NFT zanotowały wolumen sprzedaży na poziomie 5,3 miliarda USD, co stanowi spadek o 75,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale wzrost o 32,9% w porównaniu do drugiej połowy 2022 roku.

„Gwałtowny spadek w ujęciu rocznym nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę zmianę nastrojów na rynku w porównaniu do roku wcześniejszego. Pozytywnym akcentem są pewne oznaki stabilizacji, porównując sprzedaż NFT-ów w pierwszej połowie 2023 i 2022 roku” – napisali analitycy Binance Research w raporcie.

Zespół Binance Research odnotował także spadek zainteresowania opartymi o blockchain grami i metaversem w porównaniu do przełomu 2021 i 2022. Jednak pomimo tego, kapitalizacja tokenów związanych z rynkiem gier wzrosła w pierwszej połowie 2023 roku o 48% do poziomu do poziomu 12.1 biliona USD, co było związane generalnie z pewnego rodzaju odrodzeniem branży kryptowalut.  Z kolei sektor metaverse zanotował sprzedaż na poziomie 6,1 miliona dolarów w czerwcu 2023 roku, co stanowi 88% spadek w porównaniu do grudnia 2022 roku.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu rynkiem kryptowalut wstrząsnęła informacja o tym, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Binance i jej CEO Changpeng Zhao, zarzucając szereg naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych i oskarżając największą na świecie giełdę kryptowalut o zaangażowanie się w „rozległą sieć oszustw”. Przełożyło się to na ogromne spadki na rynku kryptoaktywów.