O planowanym podniesieniu limitu płatności bez PIN w Wielkiej Brytanii do 100 funtów pisaliśmy już w kilka miesięcy temu. Przepisy obowiązują od marca, ale konieczne było dostosowanie infrastruktury do nowych regulacji. Teraz UK Finance (branżowe stowarzyszenie dla brytyjskiego sektora usług bankowych i finansowych) potwierdziło, że płatności bez PIN do 100 funtów będą dostępne od 15 października.

Płatności bez PIN do 100 funtów już od października

To kolejna zmiana progu dla płatności bez PIN. Po raz pierwszy Brytyjczycy podnieśli limit w kwietniu 2020 roku – z 30 do 45 GBP. Od października bez podawania kodu będzie można płacić do kwoty 100 GBP. Powodem takich zmian jest coraz większa popularność płatności bezgotówkowych, między innymi w związku z pandemią COVID-19.

Z danych podawanych przez UK Finance wynika, że w 2020 roku liczba płatności bezstykowych wzrosła o 12% do poziomu 9,6 mld transakcji. W sumie płatności bezstykowe stanowiły ponad 1/4 wszystkich operacji przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii. Z kolei liczba płatności gotówkowych spadła w tym okresie o 35%.

Podniesienie limitu do kwoty 100 funtów stało się możliwe po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi regulacjami próg mógł wynosić maksymalnie 45 GBP.

W Polsce limit płatności bez PIN wynosi 100 złotych. Został on podniesiony na początku pandemii COVID-19. Wcześniej bez podawania kodu można było płacić do kwoty 50 PLN.