Usługa daje podróżnym możliwość kupowania zarówno jednorazowych biletów, jak i tych na kilka przejazdów – w aplikacji na urządzenia z Androidem. Płatności można dokonać za pomocą bitcoina, ethereum i ponad 70 innych obsługiwanych kryptowalut. Transakcje są przetwarzane za pośrednictwem zewnętrznego dostawcy, który konwertuje kryptowalutę na euro. Rozwiązanie zostało wdrożone we współpracy z fintechem Lyzi oraz platformą Binance Pay.

Bitcoinem zapłacisz za przejazdy komunikacją miejską

O sprawie pisze Le Parisien. Oczekuje się, że inicjatywa ta spodoba się osobom dojeżdżającym do pracy i znającym się na technologii, ale trwają dyskusje na temat szerszego przyjęcia kryptowalut do codziennych transakcji. Ponieważ jednak płatności są natychmiast przeliczane na euro, Tisséo stwierdziło, że nie jest narażone na ryzyko finansowe związane z wahaniami na rynku kryptowalut.

Badanie Gemini z 2024 roku, przywoływane przez Le Parisien, wykazało, że prawie jeden na pięciu mieszkańców Francji posiadał jakąś kryptowalutę. W rozmowie z francuskim dziennikiem szef Tisséo ds. płatności mówi, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat liczba to może wzrosnąć do 30 procent.

Ostatnio pisaliśmy także, że Revolut zaprezentował osobną aplikację mobilną służącą do handlu kryptowalutami. Revolut X jest dostępny dla użytkowników w Wielkiej Brytanii i Europejskim Obszarze Gospodarczym – czyli także w Polsce. Nowa aplikacja pozwoli użytkownikom z Wielkiej Brytanii i EOG na handel ponad 400 parami kryptowalut i 220 tokenami cyfrowymi bezpośrednio z aplikacji.

Z kolei hiszpański bank BBVA otrzymał niedawno zgodę od Hiszpańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CNMV) na świadczenie usług powierniczych oraz obsługę detalicznych zleceń handlu kryptowalutami. Dzięki temu klienci banku będą mogli kupować, sprzedawać i zarządzać swoimi transakcjami w bitcoinach i ethereum za pośrednictwem aplikacji BBVA.