Należy jedynie wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, żeby sprawdzić uprawnienia kierowcy lub motorniczego. Usługa została udostępniona 2 kwietnia 2025 wraz z wersją 4.55 aplikacji mObywatel.
Ostatnio pisaliśmy, że już w przyszłym roku aplikacja mObywatel będzie honorowana także poza granicami Polski, a dodatkowo pojawi się osobna aplikacja dedykowana dla młodzieży – takie informacje przekazał w rozmowie z Rzeczpospolitą Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki.
Uprawnienia kierowcy do sprawdzenia w mObywatelu
Usługa daje możliwość weryfikacji uprawnień w codziennych sytuacjach, np. przed użyczeniem komuś swojego pojazdu. Jest też przydatna podczas dalszych wypraw, np. kiedy podróżujące wspólnie osoby chcą wymieniać się za kierownicą lub sprawdzić swoje uprawnienia przed wypożyczeniem pojazdu. W przypadku kolizji lub innego zdarzenia drogowego usługa też będzie pomocna – umożliwi szybką weryfikację uprawnień własnych lub innej osoby w aplikacji. Może także okazać się praktycznym rozwiązaniem podczas korzystania z usług transportowych, np. do sprawdzenia uprawnień przewoźników, dostawców czy wynajmowanych kierowców – podaje Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie.
Warto dodać, że usługa znajdzie zastosowanie także w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie korzystały dłużej ze swoich uprawnień lub nie prowadzą pojazdów na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zdobyły uprawniania w Polsce i nie mają wygenerowanego mPrawa jazdy, które potwierdza ich aktualne uprawnienia. W takiej sytuacji mają one możliwość weryfikacji aktualnego statusu swojego fizycznego dokumentu i zdobytych uprawnień za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
Z usługi skorzystają również przedsiębiorcy. Dotyczy to zwłaszcza firm, które chcą weryfikować uprawnienia do kierowania pojazdami, ale ze względu na charakter lub skalę prowadzonej działalności nie korzystają w tym celu z integracji z systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W aplikacji mObywatel mogą zapoznać się z danymi dokumentu i statusem uprawnień danej osoby np. przed podjęciem decyzji o współpracy. Wcześniej taka możliwość była udostępniana przez stronę internetową, a od lutego firmy transportowe mogą także robić to automatycznie dzięki integracji z systemem.
Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy w aplikacji?
Po otwarciu usługi Uprawnienia kierowcy w aplikacji mObywatel należy wprowadzić wymagane informacje: imię, nazwisko i numer blankietu w przeznaczonych do tego polach, zgodnie z opisem na ekranie aplikacji. Następnie po naciśnięciu Sprawdź uprawnienia użytkownik zobaczy następujące informacje:
- status blankietu,
- datę jego ważności,
- organ wydający dokument,
- kategorię uprawnień,
- datę ważności uprawnień.
Usługa nie wymaga podawania wielu szczegółów w celu realizacji zapytania. Potrzebne dane osobowe to jedynie imię i nazwisko osoby, której uprawnienia są weryfikowane. Numer blankietu znajduje się natomiast w sprawdzanym dokumencie. Składa się on z liter i cyfr, które mogą występować w różnych formatach, np.: AB123456, A1234567 lub A123456B. Co istotne, w tymczasowym prawie jazdy nie ma numeru blankietu. Jest w nim numer identyfikujący dokument, który należy wpisać w usłudze Uprawnienia kierowcy w celu weryfikacji tego dokumentu.
Usługa zaczęła być udostępniania stopniowo od 2 kwietnia wraz z wydaniem 4.55 aplikacji mObywatel. U wszystkich użytkowników pojawi się do 7 kwietnia. Dane wyświetlane w aplikacji pochodzą z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie są aktualizowane codziennie o godzinie 6 rano.