Dzięki unijnemu rozporządzeniu eIDAS 2.0 możliwe będzie wykorzystanie cyfrowych portfeli tożsamości w całej Unii Europejskiej. „Już teraz prowadzimy zaawansowane testy transgraniczne, przygotowując się do tego, by obywatele mogli swobodnie podróżować i korzystać z usług, legitymując się dokumentem w telefonie. Planujemy, że pierwsze wdrożenia nastąpią w II połowie 2026 roku” – mówi Maćkiewicz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.
mObywatel wychodzi za granicę. Będzie aplikacja dla młodych
Oznacza to, że za około rok będziemy mogli podróżować po Europie legitymując się wyłącznie dowodem osobistym w mObywatelu. Dyrektor COI wyjaśnia, że cyfrowy dowód osobisty będzie oparty na otwartych standardach i częściowo na rozwiązaniach open source. Centralny Ośrodek Informatyki ma uczestniczyć w konsorcjum, które testuje cyfrowy portfel tożsamości w różnych scenariuszach transgranicznych. Udane testy miały już zostać przeprowadzone z partnerami z Francji i Holandii.
Dodatkowo „lada moment” mają zostać ogłoszone szczegóły na temat odrębnej aplikacji dostosowanej do potrzeb uczniów i młodzieży szkolnej. Ma być ona oparta na bazie mObywatela. Celem jest między innymi zachęcenie młodych ludzi do korzystania z cyfrowego portfela. Radosław Maćkiewicz w rozmowie z Rzeczpospolitą tłumaczy, że aplikacja będzie miała zupełnie inny wygląd, bardziej atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Legitymacja szkolna w nowej aplikacji ma być dostępna już na początku przyszłego roku szkolnego. Funkcjonalności nowej apki dla młodzieży mają być stopniowo rozwijane.
W wywiadzie dla Rzeczpospolitej możemy również przeczytać, że COI pracuje na modułem mStłuczka, który umożliwi zgłaszanie kolizji drogowych bezpośrednio z poziomu aplikacji. Maćkiewicz liczy, że uda się wdrożyć tą usługę jeszcze w bieżącym roku, ale trzeba poczekać na zmiana legislacyjne, które pozwolą na uznanie takiego zgłoszenia przez ubezpieczycieli.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o płatnościach w aplikacji mObywatel. Centralny Ośrodek Informatyki kontynuuje rozwój ePłatności, który jest w ostatnim roku pilotażu, a z końcem bieżącego roku chcą udostępnić możliwość opłat lokalnych w mObywatelu. „Obecnie w pilocie mamy ponad 60 gmin, stale zapraszamy nowe samorządy do współpracy. Rozwijamy płatności Blikiem, a w najbliższym czasie portfelami Google’a i Apple’a. Co ważne, te płatności są bezprowizyjne dla obywateli” – czytamy w materiale Rzeczpospolitej.
Warto także przypomnieć, że od lutego bieżącego roku rozpoczęło się udostępnianie najnowszej wersji aplikacji mObywatel. Do użytkowników trafia wraz z nią usługa Podpisz dokument. Skorzystają z niej właściciele dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, którzy mają aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Telefon z NFC i najnowsza wersja aplikacji pozwolą im podpisywać dokumenty w formacie PDF e-dowodem.