Catherine Gu, szefowa działu odpowiedzialnego za CBDC w Visa, przybliża na łamach bloga Visa innowacyjne rozwiązanie w świecie finansów, jakim jest cyfrowy pieniądz banku centralnego. W swoich wypowiedziach podkreśla, że nowy projekt w znaczny sposób ułatwi pracę decydentom, a proces wypłaty środków publicznych ulegnie przyspieszeniu. Docelowo waluty cyfrowe mają znacznie skrócić czas oczekiwania na zaksięgowanie środków na koncie bankowym. Użytkownik otrzyma natychmiastowo pieniądze bezpośrednio do swojego portfela cyfrowego.

W rozmowie o CBDC udział wzięła także Shailee Adinolfi, dyrektorka sprzedaży strategicznej w ConsenSys. Opowiedziała m.in. o tym, jak Visa i ConsenSys wspierają wprowadzenie nowych form cyfrowych pieniędzy. Wyjaśniła także, czym jest technologia ConsenSys Quorum.

W oparciu o jakie filary banki centralne powinny budować ekosystem CBDC?

Zdaniem Catherine Gu, fundamentami tego projektu powinny być stabilność, bezpieczeństwo oraz odporność na wszelakie zmiany. Kluczowe znaczenie ma integracja CBDC z istniejącymi systemami i infrastrukturą. Dlatego w jej opinii główne instytucje finansowe powinny zbudować partnerskie relacje między sektorem publicznym a prywatnym. Nacisk powinien być kładziony również na odczucia użytkownika końcowego.

– Naszym zdaniem ważne jest, aby już od samego początku CBDC mogły być w łatwy sposób akceptowane przez firmy i sprzedawców dzięki połączeniu z istniejącą infrastrukturą płatniczą. Będzie to także korzystne dla programistów, fintechów i instytucji finansowych posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie rozwoju produktu, ponieważ otworzy im drogę do tworzenia rozwiązań dla sieci CBDC – mówi Catherine Gu.

Jak działa Visa CBDC Payments Module?

Visa CBDC Payments Module to pewnego rodzaju łącznik między walutami cyfrowymi, a obecnymi już na rynku sieciami płatniczymi. Instytucje finansowe i przedsiębiorstwa będą mogły dzięki niemu zintegrować się z istniejącą już infrastrukturą. Głównym celem tego procesu ma być umożliwienie wydawania kart płatniczych z CBDC lub informacji uwierzytelniających portfele elektroniczne.

Catherine Gu wyjaśnia, jak wyglądałoby korzystanie z CBDC za pośrednictwem modułu Visa z perspektywy użytkownika. Jakie operacje będą możliwe, jeśli CBDC zostaną połączone z istniejącymi walutami cyfrowymi? Przede wszystkim, konsument będzie mógł dokonywać płatności w sieci przy pomocy karty Visa poszerzonej o waluty cyfrowe. A co z portfelem zasilanym CBDC? Innowacyjne rozwiązanie ma zapewnić bezpieczną płatność walutami cyfrowymi w każdym z 80 milionów punktów sprzedaży na świecie akceptujących Visa oraz sieciach połączonych z Visa. Cały proces ma mieć miejsce za pośrednictwem istniejących już terminali płatniczych. Upowszechnienie CDBC to natychmiastowa, wszechobecna i powszechnie znana propozycja płatności bezgotówkowych.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu z Catherine Gu oraz Shailee Adinolfi dostępnego na blogu Visa.