ByteDance zamierza sprzedać swoje fintechowe biznesy działające w Hong Kongu oraz w Chinach. To efekt działań chińskiego rządu, który zamierza zwiększyć nadzór i kontrolę nad firmami technologicznymi operującymi na rynku finansowym.

ByteDance, właściciel TikToka, rezygnuje z fintechu

Tego typu działania decydentów w Państwie Środka odbiły się szerokim echem przy wstrzymaniu debiutu giełdowego Ant Group – wycenianego na 37 mld USD. W przededniu wspomnianego IPO chińskie władze wprowadziły zmiany regulacyjne w sektorze usług finansowych, które miały mieć znaczący wpływ na dochodowość Ant Group. Ostatecznie w obliczu nacisków ze strony rządu, w marcu 2021 roku Ant Group ogłosił zasady samoregulacji finansowej.

W odróżnieniu od Alibaba Group, właściciela AntGroup, ByteDance nie traktuje sektora FinTech jako głównego obszaru swojej działalności. Firma skupia się przede wszystkim na takich branżach jak e-commerce i gaming, czego dowodem są sukcesy między innymi sukcesy TikToka. Z platformy ma już korzystać ponad 1 mld ludzi na świecie.

Od stycznia 2021 roku właściciel TikToka posiada także biuro w Polsce, gdzie zamierza zatrudniać kilkudziesięciu pracowników.