Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy program w obszarze wsparcia rodziny. W jego ramach rodzice będą mogli skorzystać ze świadczenia do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Przysługuje ono od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc życia.

Przyznanie wsparcia z rządowego programu RKO nie będzie zależne od dochodu rodziny. Co więcej rodzice będą mogli sami zdecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wkrótce w Banku Millennium

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że wniosek o RKO będzie można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej. Ma on być dostępny w rządowym portalu Emp@tia, w systemie PUE ZUS, a także w bankowości elektronicznej. Pierwsze banki m.in. PKO Bank Polski oraz mBank już zadeklarowały udostępnienie wniosku w swoich serwisach internetowych.

Również klienci Banku Millennium będą mogli od początku stycznia składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Opcja ta ma być dostępna zarówno w systemie internetowym Millenet, jak i w aplikacji mobilnej banku. Świadczenie będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto w komunikacie, Bank Millennium zapowiada udostępnienie wnioskowania o świadczenie 500+ również w bankowości mobilnej. W aplikacji będzie można ubiegać się o środki z programu na nowy okres świadczeniowy tj. od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.