Już co trzeci Polak zetknął się z cyberprzestępstwem. Z jednej strony te dane mogą szokować, z drugiej jednak takich akcji będzie w najbliższym czasie jedynie przybywać. Wojna z Rosją znacząco zwiększa ryzyko występowania takich ataków w sieci, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność.
Wygrana w konkursie Rossman? CyberRescue ostrzega!
Link do fałszywej loterii jest rozsyłany na komunikatorze WhatsApp. Strona kusi łatwą wygraną: żeby dostać bon, wystarczy wypełnić ankietę swoimi danymi (imię, nazwisko, mail i data urodzenia). Przestępcy obiecują atrakcyjną nagrodę, jeśli tylko podzielimy się adresem ze swoimi znajomymi na popularnym komunikatorze.
W kolejnych krokach próbują też nakłonić nas do pobrania na swoje urządzenie niebezpiecznego pliku z oprogramowaniem, które może bez naszej zgody śledzić naszą aktywność w sieci, zbierać wrażliwe dane i trwale uszkodzić telefon i komputer!
– To zagrożenie w podobnej formie wraca co kilka miesięcy. W ubiegłym roku ostrzegaliśmy naszych Klientów przed niemal identycznym atakiem, jednak w tamtym przypadku oszuści wykorzystali wizerunek firmy Winiary – tłumaczy Klaudia Kobyłecka z CyberRescue.
Znajomy wysłał mi link, co robić?
Jeśli dostajemy od znajomego na WhatsApp wiadomość z podejrzanie długim linkiem, od razu powinna zapalić się nam czerwona lampka. Szczególnie kiedy kieruje do atrakcyjnego konkursu albo loterii. Żeby potwierdzić swoje podejrzenia – wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę lub profil rzekomego organizatora w social mediach. Warto też dać znać nadawcy, że rozpowszechnia niebezpieczne oszustwo i powinien odezwać się do wszystkich, którym udostępnił groźny link.
– Sami nie klikajcie w adres, nie podawajcie żadnych danych ani nie pobierajcie żadnych plików. Najlepiej podeślijcie go prosto do CyberRescue na Messengerze. Dzięki temu będziemy w stanie zadbać, żeby został trwale zablokowany i nie nabierał kolejnych, potencjalnych ofiar – dodaje Klaudia Kobyłecka z CyberRescue.
Natomiast jeśli zdarzyło się wam zainstalować złośliwe oprogramowanie, natychmiast przywróćcie telefon do ustawień fabrycznych, a na pozostałych urządzeniach zmieńcie hasła do bankowości internetowej. Jest to o tyle istotne, że powrót do ustawień fabrycznych nie zapewni nam, że złośliwe oprogramowanie przestało nas szpiegować.