Taki informacje pojawiły się podczas czwartego dnia postępowania prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA. Resort domaga się m.in. rozbicia imperium Google, wskazując przeglądarkę Chrome jako kluczowy kanał dystrybucji usług wyszukiwarki, która – zdaniem prokuratorów – zmonopolizowała rynek i zablokowała konkurencję. O sprawie pisze serwis The Verge.
Google będzie musiało sprzedać przeglądarkę Chrome?
Brian Provost, dyrektor generalny Yahoo Search twierdzi, że od lata 2024 roku Yahoo „aktywnie rozwija wewnętrznie prototyp przeglądarki”, by przygotować się do możliwego wejścia na ten rynek. Yahoo ma także prowadzić „ciągłe” rozmowy z innymi firmami na temat zakupu przeglądarki, choć firma nie chce publicznie podać, z którymi z nich prowadzi rozmowy.
Yahoo deklaruje również zainteresowanie przejęciem Chrome – jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie – jeśli sąd nakaże jej sprzedaż. Provost nie ukrywa, że taki ruch byłby „najważniejszym strategicznie krokiem” dla Yahoo. Według jego szacunków przejęcie mogłoby zwiększyć udział firmy w rynku wyszukiwania z obecnych 3% do poziomu dwucyfrowego. Transakcja kosztowałaby dziesiątki miliardów dolarów, ale dzięki wsparciu właściciela Yahoo, funduszu Apollo Global Management, firma byłaby w stanie zabezpieczyć niezbędne finansowanie.
Yahoo nie jest jedyną firmą, która jest wyraża chęć do zakupu Google Chrome. Przedstawiciele OpenAI i Perplexity również wyrazili w sądzie zainteresowanie przeglądarką. DuckDuckGo natomiast przyznał, że mimo chęci, firma nie byłaby w stanie udźwignąć tak dużej transakcji finansowo. Warto przypomnieć, że OpenAI uruchomiło w zeszłym roku ChatGPT Search, czyli własną przeglądarkę, która ma być konkurencją dla Google.
Obecne postępowanie jest następstwem pozwów antymonopolowych złożonych przez Departament Sprawiedliwości i 38 prokuratorów generalnych, które doprowadziły sąd do orzeczenia, że Google działał nielegalnie, aby utrzymać monopol na rynku wyszukiwarek internetowych.
Z kolei pod koniec marca pisaliśmy, że Google potwierdziło największą akwizycję w swojej historii – firma z Mountain View przejmuje startup Wiz za 32 mld dolarów. Spółka oferuje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa w chmurze. Wiz pozostanie niezależną platformą, która będzie działać dla wszystkich dostawców usług chmurowych, a nie tylko Google Cloud.