4fund.com, zagraniczna wersja zrzutka.pl dostępna w całej Unii Europejskiej, wystartował w sierpniu 2023 roku. W ciągu zaledwie pół roku od startu, zarejestrowało się już blisko 18 tysięcy internautów, którzy zebrali ponad 800 tysięcy złotych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy platforma zebrała łącznie 84 100 euro, a już w styczniu 2024 r. było to blisko 100 tysięcy euro – czytamy w komunikacie.
4Fund z dobrymi wynikami za granicą
Biorąc pod uwagę dane, należy uznać że 4fund.com rozwija się znacznie dynamiczniej niż spółka matka, tj. zrzutka.pl, w początkowych etapach swojej działalności. Kwotę 440 tysięcy złotych, czyli ok 100 tysięcy euro, zebranych w ciągu jednego miesiąca na platformie zrzutka.pl po raz pierwszy odnotowaliśmy w czerwcu 2016 roku, czyli ponad 2,5 roku po oficjalnym uruchomieniu portalu. W przypadku 4fund.com, wystarczyło zaledwie 6 miesięcy od startu, aby uzyskać takie same rezultaty. – mówi Krzysztof Ilnicki, wiceprezes zarządu zrzutka.pl.
Na europejskiej wersji zrzutki rejestruje się najwięcej użytkowników pochodzących z Rumunii, Polski, Portugalii i Włoch. Z kolei, najwięcej pieniędzy, poza Polakami, na 4fund.com zbierają mieszkańcy Estonii, Malty, Francji i Szwecji.
4fund.com to co prawda startup, ale stoją za nim doświadczeni menedżerowie i pracownicy zrzutka.pl. Dodatkowo, rynek unijny to rynek dziesięciokrotnie większy niż krajowy. Na terenie 28 państw członkowskich zamieszkuje blisko 450 mln mieszkańców, podczas gdy w Polsce niemal 38 mln. Stan rozwoju rynku finansowania społecznościowego jest wyższy niż nad Wisłą.
Największe rynki w UE to Niemcy, Francja i Włochy, na których łącznie działa blisko 800 platform crowdfundingowych, podczas gdy w Polsce jest to zaledwie około 30. Sam rynek niemiecki w 2022 roku był wart ponad 1,5 mld euro, tj. 6,6 mld złotych. W tym samym okresie wartość rodzimego rynku crowdfundingowego wyniosła zaledwie 1,1 mld zł, a w 2023 roku spadła poniżej miliarda zł.