O planach wejścia na giełdę przez CVC Capital Partners pisał między innymi Bloomberg. Dzisiaj spółka potwierdziła ten zamiar w komunikacie. Oferta ma obejmować emisję nowych akcji oraz sprzedaż tych istniejących.

Właściciel Żabki wchodzi na giełdę w Amsterdamie

Ze sprzedaży nowych akcji spółka chce pozyskać środki w wysokości ok. 250 mln euro. Łącznie oferta ma mieć wartość co najmniej 1,25 mld euro. CVC Capital Partners to właściciel między innymi Lipton Teas and Infusions, szwajcarskiego producenta zegarków Breitling oraz sieci sklepów Żabka.

Financial Times pisze, że firma wygenerowała w ubiegłym roku ponad 1 mld euro przychodów. CVC wcześniej planowało wejście na giełdę w 2022 roku, ale zostało zmuszone do odroczenia tego terminu po inwazji Rosji na Ukrainę. Następnie IPO zostało opóźnione przez konflikt na Bliskim Wschodzie. FT pisze również, że kapitał może posłużyć CVC między innymi do dalszych akwizycji – na przykład w obszarze nieruchomości.

W ciągu ostatnich miesięcy Żabka wdrożyła sporo nowości – ostatni pisaliśmy o umożliwieniu klientom naprawy smartfonów, dzięki współpracy z firmą Digital Care. Dodatkowo Żabka Jush testuje autonomiczne dostawy zakupów za pomocą robota. Sieć rozwija także sklepy bez kas Żabka Nano oraz przymierza się do udostępnienia usług finansowych – w sklepie będzie można zrobić przelew, albo kupić ubezpieczenie. O takich planach spółki pisał w zeszłym roku serwis Wirtualne Media.