Ze wstępnych ustaleń wynika, iż szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń. Niemniej prokuratura stwierdza, że na obecnym etapie śledztwa nie ma jednak podstaw do wypłaty poszkodowanym pieniędzy z rachunków spółki.

Fintech Cinkciarz.pl pod lupą prokuratury

Prokuratura Regionalna w Poznaniu informuje, iż blokada 328 rachunków dotyczyła wszelkich dyspozycji na tych rachunków. Aktualnie Prokuratura Regionalna w Poznaniu oczekuje na informacje od wszystkich banków o całkowitej realizacji wydanego w grudniu 2024 r. postanowienia, które nie jest prawomocne.

W związku z faktem zgłaszanych przez pokrzywdzonych, pod adresem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, wniosków o wypłatę środków z zablokowanych rachunków spółki Cinkciarz.pl, wskazać należy, iż na obecnym etapie prowadzonego postępowania karnego, brak jest podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania w przedmiocie wskazanych wniosków – czytamy w komunikacie prokuratury.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl. Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie m.in. doprowadzenia klientów spółki Cinkciarz.pl do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do faktycznego przeznaczenia pieniędzy wpłacanych przez pokrzywdzonych w ramach świadczonej przez spółkę usługi internetowej wymiany walut.

O co chodzi w sprawie Cinkciarz.pl?

Przypomnijmy, że w dniu 2 października Urząd Komisji Nadzoru Finansowego cofnął zezwolenie firmie Conotoxia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Właścicielem tej spółki jest Cinkciarz.pl.

Kilka miesięcy temu Cinkciarz złożył skargę na decyzję KNF. Spółka zwraca uwagę, że powodem cofnięcia zezwolenia były nie tyle jej naruszenia, ile zmiana podejścia Komisji, która przez lata nie zgłaszała zastrzeżeń do sposobu przechowywania środków klientów.

Z informacji serwisu Money.pl wynika, że kilka dni przed utratą licencji prezes Cinkciarz.pl, Marcin Pióro, miał zwrócić się do prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, o pomoc w sprawie uzyskania pożyczki i zdobycia licencji bankowej.