W projekt zaangażowane są także Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policja. W ramach kampanii powstał cykl filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.

Oszuści coraz częściej podszywają się pod banki

„Pracownik banku, który dzwoni do Ciebie z numeru Twojego banku może okazać się cyberprzestępcą? Scenariusze mogą się zmieniać, ale cel jest ten sam – kradzież pieniędzy przez zmanipulowanie klienta, że działa w porozumieniu z pracownikiem banku. W dobie rosnącej liczby cyberataków, zachowanie ostrożności i świadomości zagrożeń jest kluczowe dla ochrony prywatnych danych i bezpieczeństwa w sieci” – zwraca uwagę ZBP w komunikacie.

Związek Banków Polskich wraz z partnerami przestrzegają, aby nie podawać nikomu swoich danych do logowania. Nie dajmy się nabrać na instalację zdalnego pulpitu na nasze urządzenia mobilne i zainstalujmy na nim program antywirusowy. Ważna jest też jego częsta aktualizacja.

Liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie w szybkim tempie (trend ten potwierdzają niestety najnowsze dane). W II kwartale 2024 r. odnotowano ich aż 3.229 – dotychczasowy rekord został pobity o 5%. Codziennie próbowano z polskich banków ukraść 875 tys. zł. Związek Banków Polskich opublikował 58. raport o dokumentach infoDOK.