W ramach dostosowania do wymogów unijnej dyrektywy PSD2 Alior Bank wprowadzi nowy sposób logowania, zmiany w autoryzacji transakcji kartą i BLIKIEM oraz krótszy czas sesji, zakończonej automatycznym wylogowaniem z serwisu transakcyjnego. Klienci otrzymają też możliwość zarządzania zgodami marketingowymi i wypełnienia formularza oświadczenia FATCA online.

Dyrektywa PSD2 zacznie obowiązywać w Polsce już 14 września tego roku. Z tej okazji Mastercard przygotował wartościowy przewodnik dotyczący zmian na rynku płatniczym. Warto się z nim zapoznać.

Co się zmienia dla klientów Alior Banku?

Pojawi się nowy sposób logowania. Klienci poza identyfikatorem i hasłem będą podawali kod SMS lub potwierdzali logowanie przy pomocy aplikacji mobilnej (tzw. logowanie dwustopniowe). Jeśli klient doda swoje urządzenie do zaufanych, wystarczy, że podczas logowania wpisze swój identyfikator i hasło. Listą zaufanych urządzeń można będzie zarządzać za pośrednictwem bankowości internetowej.

FINTEK POLECA: otwórz konto jakże osobiste w alior banku

Zmieni się również sposób autoryzowania transakcji. Klienci Alior Banku otrzymają możliwość skorzystania z powiadomień PUSH w aplikacji mobilnej do autoryzowania operacji zlecanych w bankowości internetowej (tak zwana mobilna autoryzacja). Powiadomienia zatwierdzane będą przy pomocy kodu PIN, odcisku palca lub Touch ID. Włączenie autoryzacji mobilnej będzie możliwe w bankowości internetowej oraz podczas aktywacji aplikacji mobilnej.

Dla bezpieczeństwa klientów co 5 płatność przy użyciu BLIKA będzie wymagać dodatkowej autoryzacji. Zwiększa się także bezpieczeństwo płatności kartą w sklepach. W przypadku wybranych transakcji poniżej 50 zł może wystąpić potrzeba potwierdzenia płatności kodem PIN. Zasady płatności powyżej 50 zł pozostają bez zmian.

Potwierdzanie transakcji za pomocą kodu QR

Warto wspomnieć także o możliwości autoryzacji transakcji w trybie offline – chodzi o operacje wykonywane z poziomu bankowości internetowej, potwierdzane przy użyciu aplikacji mobilnej. W serwisie transakcyjnym zostanie wygenerowany kod QR, który należy zeskanować za pomocą apki. Następnie zostaniemy poproszeni o podanie PIN-u do aplikacji, po czym wygeneruje ona jednorazowy kod. Kod ten wprowadzamy w bankowości internetowej. W ten sposób można dokonać autoryzacji płatności nie posiadając włączonego Internetu w telefonie.

załóż konto w alior banku