Zamiana na stanowisku prezesa jest klamrą zamykającą transakcję polonizacji spółki z kwietnia ubiegłego roku. Osiemnaście miesięcy temu Ewa Wernerowicz przejęła polską firmę pożyczkową od łotewskiej grupy 4Finance. Tym samym odcięła się całkowicie od rosyjskiego kapitału. Nowy zarząd ma przygotować pożyczkodawcę na nadzór Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego – czytamy w komunikacie.

Nowy prezes zarządu Soonly Finance

Już wtedy Wernerowicz zapowiadała, że w rozwój pożyczkodawcy chciałaby zaangażować zespół zarządzający. Dynamika transakcji wymagała jednak, aby na początku maksymalnie uprościć strukturę. Teraz, po półtora roku od tamtych wydarzeń, wiceprezesami została Ewelina Makowska – radca prawny i dyrektor departamentu prawnego oraz Piotr Mazan kierujący obszarem marketingu. Do zarządu wchodzą też managerowie od wielu lat związani z firmą: Anna Panek – dyrektor HR, Katarzyna Kujawa-Lipińska odpowiedzialna za całość działalności operacyjnej i szef IT – Tomasz Michałek-Czerepak.

Na czele spółki stanął Robert Szcześniewski. W latach 2009-2013 Szcześniewski pracował w Departamencie Inspekcji Bankowych Komisji Nadzoru Finansowego. Był tam odpowiedzialny m.in. za zarządzanie zespołami inspekcyjnymi i odpowiadał za ocenę zarządzania ryzykiem kredytowym. Później przez pięć lat pracował w Idea Banku, gdzie nadzorował kluczowe obszary ryzyka. W 2019 roku trafił do Soonly jako szef departamentu ryzyka, a w kolejnych latach objął także departament finansów.

Szcześniewski ukończył Finanse i Bankowość na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej. Ma też tytuł MBA Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Prywatnie jest 11-krotnym mistrzem Polski w kick-boxingu. Był członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie w latach 2003-2014. Jest również członkiem organizacji Mensa Polska.