Rozwiązanie miałoby być gotowe już w I kw. 2021 roku – czytamy w artykule redaktora Michała Duszczyka z Rzeczpospolitej. Nowatorskie rozwiązanie na razie określane jest mianem „karty wpłatniczej” i zostało opracowane przez serwis crowdfundingowy Zrzutka.pl.

Produkt skierowany byłby do osób, które nie posiadają terminala, ale od czasu do czasu przyjmują płatności. Zamiast rozliczać się gotówkowo, co obecnie jest coraz mniej wygodne i popularne, posiadacz karty wpłatniczej mógłby przyjąć płatność realizowaną za pośrednictwem urządzenia wyposażonego w moduł NFC, czyli w zasadzie każdy smartfon. Ewentualnie zeskanować kod QR na karcie wpłatniczej, który kierowałby przelew dokonany za pomocą BLIKA tudzież innej metody, na rachunek posiadacza karty.

Karta do napiwków

Rozwiązanie Zrzutka.pl wygląda na ciekawą alternatywę dla terminali typu SoftPOS (terminal w telefonie). Co do zasady wpisuje się ono w trend upowszechnienia wykorzystywania urządzeń z NFC do realizacji płatności. Do tej pory wymogi technologiczne i administracyjne mogły być bariera dla rozwoju przedsiębiorczości, ale jak widać – powoli są one eliminowane.

Warto przy tym nadmienić, że płatności za pomocą kodów QR to bardzo popularny sposób zapłaty w Azji, szczególnie w Chinach. Adopcja tej technologii przy niektórych profesjach może znacząco ułatwić rozliczenia (kelnerzy, sprzedawcy na targach, usługi door-to-door, delivery, etc.).

/LP