Partner serwisu Visa dla biznesu

630 mln złotych na zieloną energię. BNP Paribas sfinansuje farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

Fintek
Fintek
#BNP Paribas
Opublikowano: 28 maja 2020, 11:21 Aktualizacja: 28 maja 2020, 11:22

Bank BNP Paribas podpisał umowy kredytowe ze spółkami zależnymi niezależnego producenta energii elektrycznej, firmy Qair Polska oraz jej partnerów. Finansowanie konsorcjalne typu „project finance” w kwocie ok. 630 milionów złotych pomoże finansować istniejące oraz nowo powstające farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Inwestycję współfinansuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

630 mln złotych na zieloną energię. BNP Paribas sfinansuje farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

W ramach konsorcjum z EBOiR, bank BNP Paribas współfinansuje pięć polskich spółek celowych, których właścicielami są dwaj doświadczeni sponsorzy – francuski producent i operator energii odnawialnej Qair oraz francuski fundusz infrastrukturalny RGreen Invest. Portfel obejmuje budowę trzech farm wiatrowych o łącznej mocy 68MW, a także refinansowanie nabycia już działających farm wiatrowych o  łącznej mocy 106MW. Oprócz tego, Bank samodzielnie sfinansuje inwestycje w trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25MW. Umowy zostały podpisane już z 3 spółkami celowymi, jeszcze w maju planowane jest podpisanie kolejnych 5 umów.

Bank BNP Paribas inwestuje w zieloną energię

– Świat stoi przed strategicznymi decyzjami dotyczącymi kierunków rozwoju i nie mamy wątpliwości, że znaczenie ekologii w każdym aspekcie naszego życia będzie rosło. „Zielone” inwestycje są podwójnie opłacalne – zarówno ze społecznego, jak i finansowego punktu widzenia. Cieszymy się, że skala przedsięwzięć, w które angażuje się Bank, może być jeszcze większa dzięki współpracy z tak uznaną instytucją jak EBOiR. To dla nas dowód zaufania i słuszności obranego kierunku rozwoju – mówi Andre Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Qair to niezależny producent energii posiadający aktywa o mocy 220 MW – wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Projekty Grupy znajdujące się w fazie finansowania i budowy mają moc 780 MW, kolejne 3 GW to rozwijane aktywa z potencjałem realizacji w przyszłości.

BNP Paribas już od pięciu lat rozwija finansowanie odnawialnych źródeł energii – takich jak elektrownie wiatrowe, biogazownie rolnicze, małe elektrownie wodne oraz instalacje fotowoltaiczne – jednocześnie rezygnując ze wspierania energetyki węglowej. Każda decyzja o udzieleniu finansowania, poprzedzona jest szczegółową analizą przedsięwzięć pod kątem ich społecznych, ekonomicznych i ekologicznych konsekwencji. Efektem zaangażowania banku w projekty, które zmniejszają zużycie energii lub wspierają transformację energetyczną, jest sfinansowanie ponad 10 tysięcy przydomowych instalacji fotowoltaicznych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

630-mln-zlotych-na-zielona-energie-bnp-paribas-sfinansuje-farmy-wiatrowe-i-fotowoltaiczne