Wyniki badania przeprowadzonego przez Zondę, giełdę kryptowalut, potwierdzają duże zapotrzebowanie na usługi z zakresu edukacji w tematyce tego sektora. Akademia Zondy stawia sobie za cel bycie kompleksową platformą nauczania o kryptowalutach w polskim internecie.

Wielu słyszało, mało kto wie

Trudno było nie zetknąć się z tą tematyką w ostatnim czasie. Zarówno w prasie, czy na platformach społecznościowych bardzo dużo mówi się o cyfrowych walutach. W ubiegłym roku szereg czynników, chociażby gwałtowne wzrosty ceny bitcoina, spowodował skok zainteresowania tym rynkiem. Między innymi świadczy o tym liczba wyszukiwań w polskim Google’u: w 2021 roku słowo „kryptowaluty” było wyszukiwane średnio 90,5 tys. razy w skali miesiąca, czyli ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 roku.

Nic więc dziwnego, że prawie 9/10 Polaków korzystających z sieci, przebadanych przez Zondę, słyszało już o kryptowalutach. Nie jest to jednak równoznaczne z wysokim poziomem wiedzy. Wśród osób, które miały okazję zetknąć się z tym terminem, w sumie 75 proc. deklaruje, że poziom ich wiedzy jest niski lub bardzo niski – najczęściej niestety ograniczając się jedynie do świadomości istnienia cyfrowych aktywów. Wśród pozostałych respondentów w badaniu, prawie wszyscy (22 proc.) stwierdzili, że ich wiedza jest co najwyżej średnia. Wyniki całego badania pokazują, że niewiele osób deklaruje wysoką / bardzo wysoką wiedzę w tym temacie, a przecież popularność kryptowalut będzie tylko rosnąć.

Tylko 1/10 polskich internautów kiedykolwiek inwestowało w kryptowaluty. To także wynika z badania Zondy. W nadchodzącym roku tylko 6 proc. deklaruje swoją pewność zainwestuje w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że Polacy mówią kryptowalutom „nie”. Wręcz przeciwnie. Wiele ankietowanych osób odpowiedziało, że planuje w najbliższym czasie poszerzyć swoją wiedze w tej tematyce. Pozostaje więc pytanie: gdzie taką wiedzę otrzymają?

Jedną z opcji są kursy Akademii Zondy

Obecnie w Akademii Zondy dostępne są 3 kursy, zarówno w języku angielskim, jak i polskim: przewodnik po kryptowalutach dla początkujących, podstawy inwestowania w kryptowaluty, a także dla tych, którzy chcieliby rozwinąć swoje umiejętności inwestycyjne i handlowe, szkolenie z analizy wykresów.

Zonda planuje regularny rozwój platformy jak i dodawanie nowych kursów. W przygotowaniu są takie moduły jak: zaawansowane szkolenie ze świata kryptowalut, psychologia handlu oraz kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami prawnymi w handlu kryptowalutami.

Wybór treści na platformie ma być bardzo szeroki – istniejące i planowane lekcje będą docelowo obejmować wszystkie tematy, z którymi często stykają się inwestorzy. Zakres ma obejmować zagadnienia od głównych koncepcji związanych z kryptowalutami, poprzez odkrywanie różnych strategii i narzędzi inwestycyjnych oraz handlowych, aż po unikanie oszustw, czy też odpowiedzialnego handlu.