Kupujący na platformie Aliexpress mogą odbierać zamówienia za pomocą automatów zlokalizowanych już w każdym województwie. Maszyny stoją na terenie Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Katowic, Poznania oraz wielu innych polskich miast. Strategia ekspansyjna grupy Cainiao z pomocą Świata Przesyłek zakłada, że rok 2022 nadal będzie stał pod znakiem zwiększania ilości urządzeń na terenie Polski.

Aliexpress postawi kolejne automaty do odbioru paczek

Pojawienie się nad Wisłą automatów do odbioru przesyłek od chińskiego giganta e-commerce to efekt współpracy z polską firmą Świat Przesyłek. Jest ona operatorem w branży kurierskiej, który świadczy usługi kurierskie m.in. na terenie Europy.

– Rozwój sieci lokalizacji maszyn pocztowych jest dla nas działaniem, które traktujemy z misją: chcemy, aby Polacy nie musieli być uzależnieni od listonoszy czy kurierów i sami decydowali o tym, kiedy i w jakim czasie odbiorą zamówione przedmioty – mówi Piotr Kocoń, CEO Świata Przesyłek.

– Celem na najbliższe miesiące jest aktywacja 3000 maszyn w zarówno dużych, jak i mniejszych miastach. Wymagania co do lokalizacji są niewielkie, bowiem poszukujemy gruntów o powierzchni 3 metrów kwadratowych w sąsiedztwie parkingów, z możliwością wykonania przyłącza elektrycznego – kontynuuje Piotr Kocoń.

Własne automaty paczkowe w Polsce stawia także Poczta Polska i PKN Orlen. Maszyny do odbioru zamówień pod swoim szyldem montuje także Allegro, do końca przyszłego roku ma ich być przynajmniej 3 000.

Z kolei pionier usługi odbioru przesyłek w automatach, czyli InPost ma już 16 tys. paczkomatów w Polsce. Firma niedawno uruchomiła także urządzenie nr 3 000 w Wielkiej Brytanii, a we Francji stanęło pierwsze 300 maszyn.