Paczkomaty InPost w tym roku zostały wyposażone w czujniki pokazujące w aplikacji InPost Mobile jakość powietrza. Funkcja ta jest dostępna w miastach partnerskich programu Green City. Ponadto w 2021 r. podjęto inne działania wpisujące się w eko strategię firmy. Chodzi m.in. o uruchomienie usługi „elektro zwroty”, dzięki której można oddać do paczkomatów zbędny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

InPost we współpracy z GreenWay Polska rozpoczął także budowę sieci elektrycznych stacji ładowania. Ładowarki mają zostać umieszczone w centrach logistycznych InPost oraz przy paczkomatach. Ostatnio pisaliśmy również o testowaniu wraz z Modivo ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku dla e-sklepów.

Rośnie sieć paczkomatów InPost w Polsce i za granicą

Paczkomat numer 16.000 nad Wisłą stanął ostatnio w Gorzowie Wielkopolskim, przy ul. Paderewskiego 4. Z kolei we Francji uruchomiono paczkomat nr 300. InPost na francuskim rynku działa pod marką Mondial Relay, którą przejął w lipcu tego roku.

Coraz więcej urządzeń InPost znajduje się także w Wielkiej Brytanii, gdzie ich liczba w tym roku osiągnęła 3 tys. Dzięki temu większość mieszkańców Londynu, Birmingham i Manchester ma mniej niż milę do miejsca odbioru paczki. Już teraz w tych miastach jest więcej paczkomatów niż placówek Royal Mail.

Do 2024 r. InPost zamierza powiększyć swoją brytyjską sieć do ponad 10 tys. urządzeń. Pomóc w tym mają nawiązywane partnerstwa. W listopadzie firma poinformowała o rozpoczęciu współpracy z eBay na tamtejszym rynku. Wcześniej została sfinalizowana umowa partnerska z Tesco, w ramach której paczkomaty ustawiono przy 500 wielkoformatowych sklepach sieci w Wielkiej Brytanii.

– Sieć paczkomatów InPost jest wyjątkowa nie tylko ze względu na zasięg – ale przede wszystkim na niepowtarzalną i niedostępną w Polsce ani w Europie innowacyjność. Wprowadziliśmy mnóstwo autorskich udogodnień i cały czas pracujemy nad nowymi. Żadna znana mi podobna maszyna na świecie nie ma takich funkcjonalności, jak nasza. Do tego wyjątkowa szybkość dostaw – już w 20 miastach w Polsce oferujemy dostawy tego samego dnia – sprawia, że mamy przewagę konkurencyjną nad każdym innym operatorem logistycznym – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.