Alior jest już kolejnym bankiem, który otrzymał zgodę KNF. Wcześniej podobne komunikaty opublikowały Santander Bank Polska i mBank. Banki są zobligowane do wdrożenia unijnej dyrektywy PSD2 do 14 września. Od tego momentu dostawcy zewnętrzni będą mogli za zgodą klientów pobierać dane ze środowisk produkcyjnych API z banków.

Alior Bank planuje otwartą bankowość

Działanie jako zewnętrzny dostawca (TPP) oznacza, że Alior Bank będzie mógł korzystać z danych klientów udostępnianych przez inne banki za pośrednictwem interfejsu API, do czego obliguje instytucje finansowe dyrektywa PSD2. Dzięki dostępowi do tych danych, na co muszą wyrazić zgodę klienci, bank będzie mógł zwiększyć atrakcyjność swoich produktów finansowych oraz oferować nowe usługi w oparciu o dane pozyskiwane z zewnętrznych źródeł.

W komunikacie Alior Bank zwraca uwagę, że już od jakiegoś czasu przygląda się otwartej bankowości. W 2018 roku bank udostępnił fintechom biorącym udział w akceleratorze RBL_Start środowisko testowe (tzw. sandbox), w obrębie którego mogli testować działanie API Alior Banku. Bank pracuje również nad wprowadzeniem tak zwanego API Premium, czyli udostępnieniem dostawcom zewnętrznym dodatkowych usług.

Warto przypomnieć, że już 14 marca Alior udostępnił portal dla deweloperów pod adresem: https://developer.aliorbank.pl/openapipl/sb/, a 14 czerwca API produkcyjne.

Załóż konto w Alior Banku