Wspomniany Bank Albilad spełnił wymogi techniczne, dzięki czemu otrzymał pozwolenie na wdrożenie otwartej bankowości od saudyjskiego banku centralnego. To pierwsza instytucja finansowa w kraju, która wprowadzi tego typu rozwiązania.
W Arabii Saudyjskiej też mają otwartą bankowość
Bank Albilad otworzył swoje Centrum Innowacji (Horizon) w czerwcu 2022 roku. Pozwoliło to bankowi dostosować się do wymogów otwartej bankowości ogłoszonych przez Saudyjski Bank Centralny w listopadzie 2023 roku.
Rozwój sektora FinTech to jeden z elementów saudyjskiego planu reformy gospodarczej – Vision 2030. Jego celem jest większe zróżnicowanie ekonomii Arabii Saudyjskiej i zmniejszenie zależności od przychodów z ropy naftowej. Kilka tygodni temu Saudyjski Bank Centralny wydał zezwolenie na działalność w zakresie otwartej bankowości fintechowi Tarabut Gateway, wywodzącemu się ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ostatnio pisaliśmy także o rozwoju open bankingu w Afryce. Bank Centralny Nigerii (CBN) zatwierdził wytyczne dotyczące otwartej bankowości, stając się tym samym pierwszym afrykańskim krajem, który wprowadza przepisy z tego zakresu. Pierwsze prace nad koncepcją otwartej bankowości w Nigerii rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku.
W Europie otwarta bankowość działa w ramach dyrektywy PSD2. Obecnie trwają prace nad kolejnymi regulacjami, czyli PSD3. Na razie nie wiadomo kiedy pojawią się nowe przepisy, ale mają one adresować nieco szerszy zakres – nazywany otwartymi finansami.