Pierwsze prace nad koncepcją otwartej bankowości w Nigerii rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku. Z kolei na początku 2021 roku CBN opublikował wytyczne odnoszące się do open bankingu – definiujące między innymi w jaki sposób nigeryjskie banki powinny podchodzić do udostępniania danych firmom trzecim.

Nigeria stawia na otwartą bankowość

Projekt wspierają takie firmy jak KPMG, PwC, EY, Sterling Bank, Teamapt, Wallet Africa, OnePipe, Mono, Switch, Lendsqr, Palmpay, Carbon, czy Trium.

Wdrożenie otwartej bankowości w Nigerii umożliwi udostępnianie danych klientów między bankami a firmami trzecimi, co pozwoli na budowanie produktów i usług skoncentrowanych na kliencie – mówi Musi Jimoh, dyrektor CBN ds. zarządzania systemem płatności.

Mimo że w krajach rozwijających się, takich jak Nigeria, wiele osób wciąż nie posiada rachunków bankowych, to mobilne płatności cieszą się ogromną popularnością. Są one używane przez miliony ludzi do wysyłania pieniędzy, dokonywania zakupów, ubiegania się o pożyczki i opłacania rachunków – wszystko z pieniędzy lokowanych w mobilnych portfelach.

W związku z tym otwarta bankowość na tego typu rynkach może przybierać nieco inny charakter – kładąc większy nacisk na dostęp do otwartych interfejsów API, które umożliwiają integrację sieci płatności mobilnych z instytucjami finansowymi. Właśnie w takie działanie ma między innymi angażować się CBN.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2023 roku minęło 5 lat od czasu startu unijnej dyrektywy PSD2. Obecnie liderem w zakresie open bankingu na Starym Kontynencie jest Wielka Brytania, gdzie z tego typu rozwiązań ma już korzystać około 10% populacji.