System obsługuje interakcję sprzedawca-klient, integrując wszystkie oferowane usługi na jednej platformie internetowej. Zapewnia szybkie wdrożenie i wysoki poziom dostępności dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej IBM oraz Red Hat. Niezależnie od używanego urządzenia (komputer, tablet, telefon komórkowy) rozwiązanie oferuje kompleksowy wgląd w dane dotyczące usług i produktów udostępnianych poszczególnym klientom. Ponadto, dzięki nowoczesnej architekturze systemu opartej na mikroserwisach i podejściu bazującym na API, AUMS Portal Klienta może być podstawą do stworzenia cyfrowej platformy celem rozbudowy swojej oferty o nowe produkty i usługi.

Skutek transformacji cyfrowej

Na skutek szerokiej transformacji cyfrowej wielu branż, konsumenci oczekują dzisiaj zmian również w zakresie korzystania z usług użyteczności publicznej. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła tę sytuację, a biura contact center stanęły w obliczu zwiększonej liczby połączeń i gwałtownie wydłużonego czasu konsultacji (z 3-6 minut do ponad 10), co oznacza znacznie wyższe koszty obsługi klienta.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie firm w zakresie automatyzacji operacji, stworzony przez IBM i Asseco portal AUMS Portal Klienta udostępniany jest z wykorzystaniem Red Hat OpenShift na IBM Cloud. Dzięki temu, portal czerpie ze skalowalności i bezpieczeństwa najbardziej otwartej chmury publicznej dla biznesu IBM Cloud.

Asseco AUMS Portal Klienta pozwala firmom energetycznym czy przedsiębiorstwom użyteczności publicznej na realizację strategii omnikanałowej i oferowanie ich klientom produktów oraz usług poprzez różne kanały kontaktu. Ponadto włącza użytkowników w proces obsługi, a dzięki temu wprowadza optymalizację i automatyzację wielu innych obszarów. To wszystko finalnie przekłada się na większą efektywność działania całego przedsiębiorstwa” – mówi Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa, Asseco Poland.

Platforma dla dostawców gazu i energii

Platforma Asseco AUMS Portal Klienta jest skierowana do firm zajmujących się dostawami gazu, energii elektrycznej, wody oraz usług komunalnych. Rozwiązanie jest dostępne w modelu Software as a Service (SaaS) bezpośrednio z chmury. Z punktu widzenia zamawiającego to duża zmiana, przede wszystkim ze względu na obniżenie początkowych kosztów inwestycyjnych na infrastrukturę informatyczną oraz jej utrzymanie.

Większe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą również wdrożyć system Asseco w chmurze prywatnej korzystając z rozwiązania IBM Cloud Satellite, dzięki któremu usługi chmury hybrydowej są dostępne w dowolnym miejscu i środowisku.

-Przedsiębiorstwa chcące dokonać transformacji cyfrowej za pomocą chmury, potrzebują również zapewnić ochronę danych swoich klientów zgodnie z przepisami dotyczącymi wymogów suwerenności danych. IBM Cloud Satellite rewolucjonizuje sposób dostarczania usług chmurowych i umożliwia firmom czerpanie korzyści z chmury hybrydowej w sposób bezpieczny i z dowolnej lokalizacji – mówi Piotr Pietrzak, Dyrektor ds. Technicznych, IBM Polska.