Stablecoiny to szybko rozwijający się, ale wciąż w dużej mierze nieuregulowany sektor, o kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 162 mld dolarów.
Technologia do monitorowania stablecoinów od Bank of England i BIS
Stablecoiny to rodzaj kryptowaluty powiązanej z tradycyjnymi aktywami, zazwyczaj walutami emitowanymi przez rząd, takimi jak dolar amerykański. Tego typu tokeny pozwalają uniknąć zmienności obserwowanej w innych kryptowalutach, takich jak bitcoin.
W ubiegłym roku BIS Innovation Hub w Londynie i Bank Anglii rozpoczęły projekt Pyxtrial, aby zbadać, w jaki sposób technologia może pomóc organom regulacyjnym w monitorowaniu bilansów stablecoinów. Chodziło o wgląd w to, czy aktywa zabezpieczające przewyższają zobowiązania przez cały czas.
Partnerzy twierdzą, że opracowali prototypową metodę analizy danych, która obejmuje gromadzenie, przechowywanie i analizę danych. Ma to zapewnić organom nadzoru dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego na temat zobowiązań stablecoinów i ich aktywów zabezpieczających.
W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować nowe projekty dotyczące stablecoinów w Europie. Firma kryptowalutowa Circle otrzymała licencję pieniądza elektronicznego we Francji. Dzięki temu spółka stała się pierwszym globalnym emitentem stablecoinów, który może działać zgodnie z unijnymi przepisami MiCA. Rozporządzenie to jest pierwszym na świecie kompleksowym prawem regulującym sposób działania firm kryptowalutowych.
Z kolei niemiecka firma DWS, należąca do Deutsche Banku, uruchomiła nową spółkę w celu stworzenia pierwszej kryptowaluty regulowanej u naszych zachodnich sąsiadów. Token miałby się pojawić już w przyszłym roku. DWS zarządza aktywami o wartości 941 mld EUR. Kryptowaluta ma być regulowana przez niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin). DWS chce być pierwszą firmą, której przyznano niemiecką licencję pieniądza elektronicznego. Dzięki temu będzie mogła emitować swojego stablecoina.