Circle jest znane przede przede wszystkim ze swojego stablecoina USD Coin (USDC). Kilka dni temu spółka poinformowała w oświadczeniu, że otrzymała licencję pieniądza elektronicznego (EMI) od francuskiego organu nadzoru, Autorite de Controle Prudentiel et de Resolution (ACPR).
Ostatnio pisaliśmy, że firma Paxos otrzymała zgodę od Monetary Authority of Singapore, regulatora i nadzorcy rynku finansowego w Singapurze, na oferowanie cyfrowych tokenów płatniczych. Singapur staje się trzecim rynkiem, obok Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na którym Paxos i powiązane z nim podmioty zostały dopuszczone do emisji stablecoinów.
Stablecoiny w Unii Europejskiej
Licencja sprawia, że Circle jest pierwszym globalnym emitentem stablecoinów, który osiągnął zgodność z unijnym rozporządzeniem MiCA. Firma poinformowała, że otwiera również swoją Circle Mint, która umożliwia firmom wybijanie i wymianę stablecoinów Circle we Francji.
Stablecoiny to rodzaj kryptowaluty powiązanej z tradycyjnymi aktywami, zazwyczaj walutami emitowanymi przez rząd, takimi jak dolar amerykański. Tego typu tokeny pozwalają uniknąć zmienności obserwowanej w innych kryptowalutach, takich jak bitcoin.
USDC to drugi co do wielkości stablecoin na świecie z tokenami o wartości 32,4 mld USD – według CoinGecko. Został on uruchomiony we wrześniu 2018 roku przez Circle i giełdę kryptowalut Coinbase. Zgodnie z danymi CoinGecko największym stablecoinem na świecie pozostaje USDT Tether – tokeny znajdujące się w obiegu mają wartość 112,7 mld dolarów.
Pierwszy stablecoin zgodny z regulacjami MiCA
Unia Europejska przyjęła w zeszłym roku pierwsze na świecie kompleksowe prawo regulujące sposób działania firm kryptowalutowych. Rozporządzenie MiCA określa zasady, w jaki sposób firmy powinny ustanowić ochronę inwestorów i upewnić się, że ich platformy nie są podatne na manipulacje.
Jednak przepisy dotyczące stablecoinów zostały zatwierdzone dopiero w zeszłym tygodniu. Regulacje te były postrzegane jako szczególnie rygorystyczne, ponieważ nakładały ograniczenia na to, jaki obrót można dokonać w niektórych stablecoinach, zwłaszcza tych denominowanych w walucie USA.
Zgodnie z przepisami, firmy muszą zaprzestać emisji stablecoinów denominowanych w walutach innych niż euro, wykorzystywanych jako „środek wymiany”, jeśli przekroczą próg ponad 1 mln transakcji lub wartość ponad 200 mln euro dziennie, według art. 23 MiCA.
Teraz dzięki licencji EMI we Francji Circle będzie mogło oferować swoje usługi – w tym możliwość bicia i wymiany USDC za pośrednictwem Circle Mint – klientom nie tylko we Francji, ale w całej Unii Europejskiej. Wynika to z możliwości paszportowania licencji na inne kraje UE.
W Polsce przygotowano projekt ustawy o kryptoaktywach, która ma dostosować lokalne regulacje do unijnego rozporządzenia MiCA. Ministerstwo Finansów pisze w uzasadnieniu do projektu, że niezbędne jest zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów przez wyposażenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiednie do tego środki.