Pekao jako pierwszy w Polscy wprowadził proces otwierania konta na selfie. Polacy coraz bardziej doceniają to narzędzie. Już ponad 55 tysięcy kont zostało otwartych na „selfie”. Bank w dalszym ciągu rozwija ten proces. W Pekao trwają już prace nad nową wersją procesu do otwierania rachunku na selfie w bankowej aplikacji.

Konto na selfie – Bank Pekao rozwija projekt

– Nowością jest możliwość wykorzystania do procesu weryfikacji tożsamości osoby, najnowszego dowodu osobistego z tzw. warstwą elektroniczną (wszystkie dowody wydawane od marca 2019). Wystarczy, że właściciel smartfonu z aktywną funkcją NFC zbliży dokument do urządzenia, a  dostępne w warstwie elektronicznej dane właściciela dowodu, zostaną bezpiecznie odczytane i przekazane do banku. Dzięki temu proces weryfikacji tożsamości jest jeszcze szybszy i prostszy w obsłudze. W pierwszym etapie nową aplikację dostaną użytkownicy z systemami Android – tłumaczy Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao.

Odczyt danych z elektronicznego dowodu osobistego jest przygotowywany wspólnie ze startupem Identt, z którym Bank Pekao już wcześniej współpracował przy wdrożeniu zdalnej weryfikacji tożsamości. Praca nad projektem odbywała się całkowicie zdalnie, już po rozpoczęciu wiosennego lockdownu.

– Musimy przyznać, że przygotowanie rozwiązania umożliwiającego potwierdzenie tożsamości z wykorzystaniem elektronicznej warstwy było ogromnym wyzwaniem. Realizacja tak złożonego projektu była możliwa dzięki partnerskiej współpracy z Bankiem Pekao. Odpowiednie podejście do rozwiązania pozwala na obsługę wszystkich osób, które posiadają dowód osobisty wydany po marcu 2019, nawet jeżeli nie aktywowały warstwy elektronicznej – wyjaśnia Jan Szajda, CEO Identt.

Bank zdecydował się na przygotowanie aplikacji na wersję mobilnie natywną, aby znacząco przyspieszyć działanie samej aplikacji i poprawić komfort użytkowania. W aplikacji zmieniono nie tylko wygląd, ale przede wszystkim mechanizmy do rozpoznawania wizerunku twarzy, czy odczytu zdjęcia z dowodu osobistego – czytamy w komunikacie.