Raport z badania TikTok wraz ze wskazówkami powstał we współpracy z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa. Jednym z głównych wniosków jest to, że nastolatkowie, rodzice i nauczyciele potrzebują szerszych informacji na temat wyzwań i fałszywych treści.
Cały raport dostępny jest pod linkiem: https://praesidiosafeguarding.co.uk/reports.
TikTok zbadał kwestie bezpieczeństwa nastolatków w sieci
W ramach globalnego projektu, TikTok przeprowadził ankiety wśród 10 tysięcy nastolatków, rodziców i nauczycieli z 10 krajów. Ponadto platforma zorganizowała także panel 12 wiodących ekspertów ds. bezpieczeństwa młodzieży z całego świata w celu dokonania przeglądu i wzbogacenia opracowanego raportu.
Główne dane z badania:
- 48% nastolatków stwierdziło, że ostatnie wyzwania, które widzieli w sieci, były bezpieczne, określając je jako zabawne lub lekkie,
- dla 32% nastolatków wiązały się one z pewnym ryzykiem, ale nadal były bezpieczne,
- 46% nastolatków przyznało, że chciałoby uzyskać więcej informacji o zagrożeniach i pomoc w ich zrozumieniu,
- 37% rodziców uważa, że trudno jest mówić o fałszywych treściach bez wzbudzania zainteresowania nimi,
- 31% nastolatków odczuło negatywny wpływ fałszywych treści.
Badanie wykazało również, że nastolatkowie stosują różne metody, aby zrozumieć ryzyko związane z wyzwaniami internetowymi, zanim wezmą w nich udział. Należało do nich oglądanie filmów z udziałem innych osób, czytanie komentarzy i rozmowy z przyjaciółmi. Blisko połowa (46%) nastolatków stwierdziła, że chciałaby mieć dostęp do „szerszych informacji o zagrożeniach” oraz „informacji o tym, jakie zachowanie jest niebezpieczne”.
Fałszywe treści wpływają na bezpieczeństwo
Poruszonym w badaniu elementem jest rozprzestrzenianie w Internecie fałszywych treści związanych z samobójstwami i samookaleczeniami. Jak pokazało badanie 31% nastolatków odczuło negatywny wpływ tego rodzaju treści, a 63% z nich stwierdziło, że dotyczył on ich zdrowia psychicznego. Badanie pokazało również, że opiekunowie nie są pewni w jaki sposób powinni rozmawiać z nastolatkami o fałszywych treściach.
TikTok wprowadza nowe rozwiązania
Platforma biorąc pod uwagę wyniki badania opracowała nowe zasoby Centrum Bezpieczeństwa, poświęcone wyzwaniom i oszustwom. Zawierają one porady dla opiekunów. Poprawiono również język używany w etykietach ostrzegawczych. W przypadku wyszukiwania szkodliwych treści, nowa podpowiedź będzie zachęcać członków społeczności do odwiedzenia Centrum Bezpieczeństwa TikToka.
Dodatkowo TikTok wprowadził technologię, która ostrzega zespoły ds. bezpieczeństwa o nagłym wzroście niebezpiecznych treści powiązanych z hashtagami, oraz wychwytuje potencjalnie niebezpieczne zachowania. Jeśli nastąpiłby przyrost szkodliwych treści powiązanych z danym hashtagiem, zespoły moderacyjne zostaną powiadomione z wyprzedzeniem.
Jest to już kolejna inicjatywa platformy mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa nastolatków. Pod koniec października br. TikTok rozpoczął kampanię edukacyjną. W jej ramach m.in. przeprowadzono specjalne warsztaty dla uczniów w wieku 13-16 lat. Zostały również zorganizowane zajęcia online dla rodziców. W ich trakcie wskazywano jak wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu.