Rozwój bankowości internetowej i mobilnej spowodował, że coraz mniej osób odwiedza osobiście oddziały. Dlatego polskie banki po przez innowacje swoich filii, chcą zachęcić obecnych i potencjalnych klientów do odwiedzenia osobiście banku. Oferując dodatkowe bonusy za odwiedzenie placówki np. przestrzenie coworkingowe dla biznesu czy tzw. recyklery czyli połączenie bankomatu i wpłatomatu w jednym.

Strategia Fast Forward

Głównym założeniem BGŻ BNP Paribas jest zmiana podejścia do obsługi klienta. Bank w ramach nowej formuły, otwiera nowe innowacyjnej filie. Szósty oddział banku jest w pełni zautomatyzowany, mieści się w budynku dawnego Sezamu przy ulicy Marszałkowskiej. Transakcje gotówkowe są tutaj dokonywane przy użyciu recyklów, z których można korzystać przez całą dobę.

Znajduje się tutaj także przestrzeń coworkingowa. W zdigitalizowanym oddziale Banku BGŻ BNP Paribas na klientów czekają ekrany cyfrowe, tablety, stanowisko komputerowe, a także drukarka z dostępem do WiFi. Klienci mogą spotkać się z doradcą czy otrzymać kartę debetową szybkiego dostępu (tzw. instant issuing)..

Pierwsza placówka banku w nowym formacie została otwarta w październiku 2017 roku w Warszawie. Dotychczas, BGŻ BNP Paribas otworzył cyfrowe oddziały w Warszawie (ul. Francuska), w Białymstoku, w Zduńskiej Woli oraz w Myśliborzu. Do końca 2018 roku bank planuje kolejne otwarcia m.in. w Warszawie (Wilanów), Działdowie, Inowrocławiu i Legnicy.

Placówki XXI wieku

BGŻ BNP Paribas od kilku lat inwestuje w rozwój nowych technologii, o czym świadczy wspieranie i wykorzystywanie produktów i usług stworzonych przez startupy na potrzeby instytucji finansowej. Tworzonych m.in. w ramach cyklu Office Hours. Więcej o współpracy banku ze startupmi można przeczytać tutaj.

Banki stawiające na automatyzacje placówek to oprócz BGŻ BNP Paribas np. Idea Bank, który w swoich placówkach przygotował przestrzeń dla przedsiębiorców. Nowatorskim pomysłem banku było stworzenie oddziału na torach we współpracy z PKP Intercity. W tym kierunku idzie także Bank Millennium, który udostępnia przestrzeń coworkingową. Natomiast największy polski bank PKO Bank Polski przygotowuje interaktywne kącik dla dzieci, można przeczytać tutaj.