W Poznaniu uruchomiono pierwszy bezobsługowy i jednocześnie całodobowy supermarket w Europie pod szyldem Bio Family. Klienci mogą dokonywać zakupów przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez cały rok. Cóż to oznacza? Odpowiedź jest bardzo prosta – otóż w ten sposób najnowocześniejsze technologie rozwiązują tegoroczny problem handlowy numer 1, czyli zakaz handlu w niedzielę. Jest to arcyciekawy przypadek, który może zwiastować przyśpieszenie licznych wdrożeń sklepów samoobsługowych. Trend, który jeszcze rok temu wydawał się technologiczną ciekawostką staje się rzeczywistością.

Jak to działa?

Trzeba wyrobić sobie specjalną kartę Open 24/7 która umożliwia wejście do sklepu. Niestety, tak z ulicy nie da się wejść, więc trochę bardziej przypomina to rozwiązanie klubowe. Kartę można wyrobić w sklepie na ul. Murawa 2 w Poznaniu. Karta wyrabiana jest bezpłatnie na podstawie danych z dowodu osobistego więc trzeba ten dokument mieć przy sobie.  Sklep nie jest tak do końca samoobsługowy, bo w normalnych godzinach pracy obsługą zajmują się ekspedienci. Dopiero po „zamknięciu” sklepu przechodzi on w tryb samoobsługowy, tzn. klient posiadający kartę po przyłożeniu jej do czytnika może wejść do środka, wybrać produkty i w specjalnej kasie samoobsługowej zapłacić za nie kartą lub za pomocą Apple Pay lub Google Pay.

Rozwiązanie jest bardzo proste – wiadomo kto wszedł na teren sklepu zatem całość polega na zaufaniu, że zweryfikowany klient dokona płatności za wybrane zakupy. Większość ludzi dba o swoją reputację i jest uczciwa. Zwłaszcza, gdy już wiadomo jak się nazywają i gdzie ich można znaleźć. To niestety nie dotyczy idiotycznych komentarzy politycznych na Facebooku tudzież popierania ruchów płaskiej ziemi lub antyszczepionkowców.

Naturalnie zawsze można komuś kartę ukraść, założyć ją na dane ze skradzionego dowodu osobistego, itd. Można i pewnie takich sytuacji nie unikniemy, ale nie możemy dać się zwariować. Procesy trzeba usprawniać, a nie je killować tylko dlatego, że w tle pojawia się zagrożenie ze strony przestępców.

Kasa samoobsługowa jest oparta o platformę sprzedażową NCR i działa w trybie 24-godzinnym. Zainstalowała ją firma Jantar Sp. z o.o. Systemy bezpieczeństwa wdrożyła frima SMprotect, która specjalizuje się we wdrażaniu zaawansowanych usług. Ta bez wątpienia, chociaż wydaje się prosta, to jest w dużej mierze rewolucyjna. W sklepie Bio Family, jak nazwa wskazuje, można zakupić ekologiczne i zdrowe produkty. Czyli idealne na niedzielny obiad.

Nowoczesne metody dokonywania zakupów to już nie science fiction

W USA działa Amazon Go, czyli sklep bez kas. Niebawem usługa będzie rozwijana o kolejne lokacje. W Europie rozwija się trend sklepów Scan&Go, czyli skanujesz towar w aplikacji mobilnej, płacisz i wychodzisz. Tutaj prym wiedzie Carrefour, który po pilotażu w Warszawie wprowadził tę usługę do kolejnych 28 miast w Polsce. Prawdopodobnie największym impulsem do rozwoju tego rodzaju usług będzie wprowadzenie e-paragonu, które rozwiąże problem polegający na konieczności wręczenia klientowi papierowego wydruku (w zasadzie prehistorycznego i jak się okazało szkodliwego).

Jeszcze jakiś czas temu eksperci wskazywali, że kasjer to zawód, który prawdopodobnie zostanie wyparty przez maszyny. Wiele wskazuje na to, że jest to prawda – sama funkcja kasjera polegająca na skanowaniu produktów wyłożonych na taśmę i pobieranie płatności w najbliższych latach zostanie zmarginalizowana. Kasjerzy wciąż będą potrzebni, ale zamiast zajmować się przykładaniem czytnika do serka wiejskiego, będą dbać o customer service, doradzać w wyborze produktów, przygotowywać towar do wysyłki online, etc.

A co z tym zakazem handlu w niedzielę? Nikt nawet nie będzie pamiętać, że takie prawo obowiązuje. Przepis umrze, a śmiertelny cios zadadzą mu nowoczesne technologie.