Obecnie system Face Pay jest dostępny dla pasażerów linii nr 4 moskiewskiego metra. Docelowo ma on rozszerzyć się na kolejne linie, wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Face Pay w moskiewskim metrze

Moskiewskie metro testuje trzy systemy od rosyjskich producentów. Chodzi o takie firmy jak VisionLabs, Ntechlab i Tevian. Obecnie trwa kluczowa faza pilotażu, czyli ta uwzględniająca pasażerów. Już wcześniej z Face Pay korzystali pracownicy metra, którzy dzięki technologii rozpoznawania twarzy przeszli przez bramki ponad 1 mln razy.

O testach biometrycznych płatności w moskiewskim metrze pisaliśmy już na początku bieżącego roku. Wtedy The Moscow Times informował, że nowy system płatności ma zostać wdrożony na wszystkich stacjach jeszcze w tym roku.

Jak skorzystać z Face Pay? Konieczne jest posiadanie konta w rosyjskim banku, który z kolei posiada dane biometryczne klienta. Dzięki temu po podejściu do jednej z kamer przy bramkach, opłata naliczy się automatycznie, a bramki się otworzą. System rozpozna twarz pasażera nawet w przypadku założonej maseczki, okularów lub czapki.

Z kolei w Polsce biometryczne płatności z powodzeniem rozwija między innymi wrocławski fintech PayEye. Firma wykorzystuje w tym celu skan tęczówki oka.