Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Umożliwia inwestowanie w akcje, kryptowaluty oraz metale szlachetne. Austriacki jednorożec ma już ponad 3 mln aktywnych użytkowników, a wyceniany jest na ponad 4 mld USD. Warto przypomnieć, że od grudnia 2020 roku Bitpanda rozwija swoje centrum innowacji i technologii w Krakowie.

Bitpanda stale się rozwija otwierając np. zupełnie zdalne placówki. Spółka właśnie ogłosiła pierwszą w swojej historii akwizycję – przejęcie brytyjskiego fintechu Trustology. Działający pod nadzorem brytyjskiego regulatora (FSA) dostawca instytucjonalnych portfeli kryptowalutowych zostanie przekształcony w Bitpanda Custody.

Czym będzie Bitpanda Custody?

Nowy podmiot skupi się na oferowaniu działającej w zgodzie z regulacjami platformy do przechowywania kryptowalut dla klientów detalicznych i instytucjonalnych. Bitpanda Custody będzie od początku sprawować pieczę nad własnymi aktywami Bitpandy w ramach wszystkich obszarów jej działalności, co ma uczynić podmiot jednym z największych powierników aktywów cyfrowych na świecie.

Bitpanda Custody ma być pierwszym krokiem do uruchomienia oferty Prime Brokerage w ramach profesjonalnej platformy handlowej Bitpanda Pro. W jej zakresie wprowadzony zostanie model opłat mający na celu obniżenie kosztów depozytu do zera dla klientów aktywnych na giełdzie, a wkrótce także na rynku pozagiełdowym, którego uruchomienie Bitpanda dopiero planuje.

– Bitpanda Custody przybliża nas o krok do zbudowania w pełni regulowanej i chronionej cyfrowej platformy inwestycyjnej, zarówno początkujących inwestorów, jak i profesjonalistów. Możemy teraz zapewnić klientom detalicznym światowej klasy bezpieczeństwo przechowywania cyfrowych aktywów oraz innowacyjne rozwiązania depozytowe – powiedział Eric Demuth, CEO i współzałożycieli Bitpandy.

Bitpanda Custody miałaby docelowo świadczyć usługi powiernicze w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, działając w oparciu o licencje zarówno Trustology jak i Bitpandy.

Czy przejęcie dojdzie do skutku?

Nie da się zignorować faktu, że Trustology jest jednym z pierwszych, zarejestrowanych przez Financial Conduct Authority (FCA), dostawców usług kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii. Przepisy AML nie dają FCA możliwości oceny i weryfikacji nowego rzeczywistego właściciela przed dokonaniem akwizycji.

Oznacza to mniej więcej tyle, że FCA nie zatwierdziła jeszcze statusu Bitpanda na tym etapie procesu. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek niezgodności, FCA może złożyć wniosek o anulowanie rejestracji Trustology w Wielkiej Brytanii lub nałożyć restrykcje w celu kontroli jej działalności. A to może rodzić problemy.