Partnerstwo z Vodeno i Aion Bankiem jest pierwszą umową typu „as-a-service” BLIKA, która umożliwi różnym podmiotom z sektora finansowego i niefinansowego w całej Europie korzystanie z jego usług.
BLIK rozszerza zasięg dzięki partnerstwu z Vodeno i Aion Bankiem
Przypomnijmy, że włoski UniCredit ogłosił ostatnio przejęcie 100% akcji Aion Banku i Vodeno za 370 mln EUR. To spółki współtworzone przez Wojciecha Sobieraja, byłego założyciela i prezesa Alior Banku. Fintechy oferują rozwiązania z zakresu Banking-as-a-Service. W Polsce z usług „bankowość jako usługa” od Aiona i Vodeno korzystają między innymi InPost, Allegro.
Aion Bank i Vodeno łączą platformę opartą na chmurze z usługami bankowymi, opartymi na licencji Europejskiego Banku Centralnego posiadanej przez Aion, regulowanej przez Narodowy Bank Belgii. Ich rozwiązania BaaS dostępne są zarówno dla firm z sektora bankowego, jak i przedsiębiorstw niefinansowych z innych branż Europie.
Pozwala to spółkom na integrację różnych rozwiązań finansowych – w tym rozwiązań płatniczych w lokalnych walutach – bezpośrednio w systemach swoich klientów obejmujących branżę handlową, e-commerce, fintechy czy banki.
– Rozszerzenie portfolio uczestników naszego systemu w modelu embedded finance otwiera przed nami nowe możliwości wzrostu nie tylko w Polsce, ale także globalnie. Już wkrótce zobaczymy pierwsze efekty naszej współpracy, a tym samym pierwsze implementacje – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.
BLIK ma już status jednorożca
BLIK według firm inwestycyjnych i innych podmiotów, które wyceniają tego typu spółki ma już wartość jednorożca, czyli plus minus 1 mld EUR – mówił niedawno Zbigniew Jagiełło, członek rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Celem fintechu jest dobicie do wartości 5 mld euro na koniec obecnej dekady.
Spółka chce to osiągnąć między innymi poprzez ekspansję międzynarodową – na początek na Słowacji i w Rumunii.