Wszyscy użytkownicy aplikacji IKO mają już dostęp do płatności BLIKIEM na Allegro, bez konieczności podawania kodu czy zatwierdzania transakcji w aplikacji mobilnej. Potwierdzenie płatności dokonywane jest jedynie na platformie Allegro. PKO BP wprowadził taką możliwość w lipcu bieżącego roku, była ona jednak udostępniania klientom stopniowo.

Pod koniec ubiegłego miesiąca pierwsi klienci PKO BP otrzymali także możliwość płacenia zbliżeniowym BLIKIEM. Nowa opcja przydatna jest na zakupach stacjonarnych, pozwala na płatności zbliżeniowe BLIK za pomocą smartfona z aplikacją IKO. Aktualnie funkcja ta jest wdrażana przez bank dla kolejnych użytkowników.

Uproszczona płatność BLIKIEM na Allegro dla użytkowników IKO

PKO Bank Polski jest pierwszym i jak na razie jedynym bankiem, który we współpracy z Polskim Standardem Płatności (operatorem systemu BLIK)  i Allegro wdrożył rozwiązanie BLIK z automatycznym potwierdzeniem płatności.

Płacenie za pomocą BLIKA bez kodu i bez potwierdzenia jest możliwe jedynie po wcześniejszym aktywowaniu tej opcji w IKO. Ten sposób finalizacji płatności dostępny jest tylko na zaufanych urządzeniach. Po realizacji transakcji na Allegro użytkownik zawsze otrzymuje potwierdzenie jej wykonania (tzw. push) w aplikacji mobilnej IKO.

Jak przebiega nowa płatność BLIKIEM na Allegro?

  • Płatność BLIKIEM na Allegro bez kodu i bez potwierdzenia jest dostępna jedynie dla klientów, którzy dodali Allegro do zaufanych sklepów w aplikacji mobilnej IKO.
  • Po potwierdzeniu w aplikacji mobilnej IKO płatności bez kodu (w Allegro jako zaufanym sklepie), pojawia się ekran z propozycją włączenia opcji płatności bez konieczności ich każdorazowego potwierdzania.
  • Klient jest informowany, że taka opcja działać będzie dla wybranych płatności i za każdym razem dostanie powiadomienie (push) o dokonanej transakcji.
  • W aplikacji IKO klient ma opcje zarządzania ustawieniami – w tym włączanie i wyłączanie opcji płatności bez kodu i bez potwierdzenia w poszczególnych sklepach internetowych.
  • Płatności BLIK bez kodu i bez potwierdzenia w praktyce po raz pierwszy na rynku dają możliwość sfinalizowania zakupów jednym kliknięciem z poziomu konta na Allegro. Klient musi świadomie taką opcję włączyć, by z niej korzystać.