Viamo działa na słowackim rynku od 2013 roku. Fintech ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności dla biznesu oparte o kody QR i linki płatnicze. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – Viamo PayGate.

Obecnie spółka z Bratysławy ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług za pomocą aplikacji mobilnej Viamo Plus mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

BLIK przejmuje słowacki fintech VIAMO

Teraz Viamo zostanie przejęte przez Polski Standard Płatności, operatora BLIKA. W ubiegłym roku spółka ogłosiła plany zagranicznej ekspansji.  PSP dostrzega w wielu krajach lukę w zakresie lokalnych systemów płatności obsługujących segment e-commerce. Do jej zapełnienia chce wykorzystać swój sprawdzony know-how.

Umowa kupna udziałów Viamo, która została podpisana w Warszawie w dniu 11 sierpnia 2022 r. wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Strony nie ujawniają wartości transakcji – czytamy w komunikacie.

–  Zdobyliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy wykorzystać również do rozwoju poza granicami naszego kraju. Już dwa lata temu zaczęliśmy nawiązywać partnerstwa z globalnymi dostawcami usług płatniczych. Akwizycja słowackiej spółki Viamo to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

– Już teraz z naszych aplikacji i usług korzysta blisko 300 tys. użytkowników. Mamy jednak apetyt na więcej i chcemy zwiększać skalę naszego działania. Nie mamy więc wątpliwości, że unikalne i poparte wieloma sukcesami kompetencje BLIKA, szczególnie w zakresie e-commerce, jak również wsparcie kapitałowe tej spółki, znacząco uatrakcyjnią ofertę Viamo na rynku słowackim i pozwolą na ekspansję w innych krajach strefy euro – mówi Lubo Požgay, CEO Viamo, a.s.

Poza międzynarodowym rozwojem Polski Standard Płatności poszerza także gamę produktów w Polsce. Już niebawem spółka ma zaprezentować własne rozwiązanie z zakresu odroczonych płatności. Na polskim rynku z BLIKA aktywnie korzysta już ponad 11,3 mln użytkowników, a liczba ta rośnie z każdym kolejnym kwartałem.