Finansowanie umożliwi wybudowanie nowoczesnego kompleksu petrochemicznego, który będzie w stanie wyprodukować  do 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Dodatkowo, 17 tys. ton wodoru rocznie, powstałego w procesie produkcji, będzie wykorzystywane w instalacjach amoniaku  Grupy Azoty Zakłady Chemiczne  „Police” S.A., dzięki czemu spadnie w nich zużycie gazu ziemnego. Powstanie także odpowiednia infrastruktura logistyczna, terminal przeładunkowo-magazynowy oraz instalacje pomocnicze. Nowy gazoport obsłuży statki przewożące jednorazowo do 22 tys. ton propanu i do 5 tys. ton etylenu.

Bank BNP Paribas współfinansuje projekt Grupy Azoty

– Finansowanie projektów takich jak Polimery Police są dla banków okazją, aby wspierać inwestycje o strategicznym znaczeniu zarówno dla naszych klientów, jak i dla całego kraju czy regionu. To ambitny projekt z potencjałem, który wzmacnia lokalną gospodarkę. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do jego realizacji wnosząc doskonałą znajomość transakcji typu project finance oraz doświadczenie Grupy BNP Paribas w finansowaniu projektów petrochemicznych na świecie – mówi André Boulanger, wiceprezes zarządu BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Inwestycja to ważny krok w rozwoju Grupy Azoty, umożliwiający poszerzenie jej oferty i dywersyfikację przychodów. Projekt ma też strategiczne znaczenie gospodarcze. Pozwoli Polsce uniezależnić się od importu polipropylenu i stać się jego eksporterem. Będzie także ważnym impulsem dla regionu zachodniopomorskiego, oferując nowe miejsca pracy i bazę dla rozwoju wyspecjalizowanych kadr. Budowa, której głównym wykonawcą jest koreańska firma Hyundai Engineering, ma zostać zakończona już w 2022 r.

Obok BNP Paribas w skład konsorcjum wchodzą EBRD, BGK oraz komercyjne instytucje finansowe z Polski i zagranicy, które zapewnią finansowanie przekraczające 1,5 mld euro. W projekt Polimery Police zaangażowani są także inwestorzy kapitałowi: Grupa LOTOS, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure and Urban Development (KIND).